Karlı dağlardan gelen lezzet ‘karsambaç’

0
256

Bitlis’in Hizan ilçesindeki vatandaşlar, 3 bin 200 rakımdaki Karlıtepe’den getirilen kar ile pekmezi karıştırarak “karsambaç” tatlısını hazırlıyor.

Havaların ısınmasıyla ülkenin birçok bölgesinde bahar yaşanırken Hizan’daki vatandaşlar, yaklaşık 4 metre kar bulunan Karlıtepe mevkisine giderek kar ve pekmez karışımıyla hazırladıkları karsambaç tatlısını tüketiyor.

Tepede kışın tipi nedeniyle sertleşen karı kaşıklarla tabaklara doldurarak üzerine Hizan’da üretilen üzüm pekmezini döken vatandaşlar, doğal dondurma olarak bilenen bu tatlıyı yüzyıllardır tüketiyor.

Karlıtepe köyü muhtarı Musa Karabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl Karlıtepe mevkisine gidip kar ve pekmezi karıştırarak yaptıkları tatlıyı tükettiklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“Mevkide kar kalınlığı çok yüksek. Burada yaptığımız karlı pekmezi yiyoruz, misafirlerimize de ikram ediyoruz. Karlıtepe mevkisinde her zaman karlı pekmez yenilebilir çünkü burada kar çok sert oluyor. Rakım yüksek olduğu için burada kar fazla. İlçede herkes karlı pekmez yiyor ancak Karlıtepe köylüleri olarak biz bu tatlıyı daha fazla yapıyoruz. Karın üzerine döktüğümüz üzüm pekmezi Hizan’da üretiliyor. Bu pekmezi karın üzerine dökerek yiyoruz.”

Köylülerden Şirin Karabaş ise kış dondurması olarak adlandırdıkları karlı pekmezin çok lezzetli olduğunu belirterek “Burada pekmez ve kar keyfini yaşıyoruz. Kış dondurması olarak adlandırdığımız karlı pekmez, gerçekten çok lezzetli” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here