Ana Sayfa Karadeniz'in Güzellikleri Kastamonu fotoğraf ve macera tutkunlarını çekiyor

Kastamonu fotoğraf ve macera tutkunlarını çekiyor

0
268

Karadeniz’in doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan kentlerden Kastamonu, sonbaharın renklerine bürünen çam ve kayın ormanları ile fotoğraf ve macera tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği (KASFOT) Başkanı Suat Cumali Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “fotoğrafın renk ve ışığa doyduğu şehir” olarak nitelendirdikleri kentin, her mevsim ziyaretçilere ayrı güzellik sunduğunu söyledi.

aa_picture_20151117_6820870_web

Son yıllarda özellikle fotoğraf kulüplerinin kente büyük ilgi gösterdiğini anlatan Güngör, “Ülkemizde her geçen gün gelişen fotoğraf sanatı sayesinde tanıtıma ciddi katkılar sağlanıyor. Kastamonu’da doğanın görsel şöleni, diğer illerdeki fotoğraf kulüplerinin de ilgisini çekiyor. Özellikle sonbaharın birbirinden farklı renk şölenine bürünen manzaraları fotoğraflamak isteyenler kentimize akın ediyor” ifadelerini kullandı.

aa_picture_20151117_6820878_web

Güngör, fotoğrafçılık alanındaki çalışmalarla kentin doğal güzelliklerinin keşfedildiğini dile getirerek, objektiflere yansıyan görsellerin fotoğraf paylaşım sitelerinde ve basında geniş yer bulduğunu kaydetti.

aa_picture_20151117_6820880_web

Karadeniz’in doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan kentlerden Kastamonu’yu “Görülmesi gereken eşsiz bir yer” olarak niteleyen Güngör, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sahil şeridinde kıyı boyunca uzayıp giden ormanlar, Ilgaz ve Küre Dağları Milli Parkları kent için önemli bir turizm potansiyeli. Azdavay, Pınarbaşı ve Şenpazar ilçelerindeki kanyonlar, şelaleler ile Daday’ın Ballıdağ ormanları gezilip görülmesi gereken ender yerler arasında. Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, İnebolu güzergahlarındaki tarihi dokular, doğal yapılar ve kayın ormanları ise ayrı bir turizm değeri. Türkiye’de görülmesi gereken 10 kanyon arasında yer alan 2,5 kilometre uzunluğundaki Ersizlerdere Kanyonu ise ender doğal güzelliklerinin saklı olduğu bir köşe. Her mevsim farklı güzellikleri barındıran bu alanların mutlaka ziyaret edilmesini öneriyoruz.”

aa_picture_20151117_6820873_web

Doğa fotoğrafçısı Serhat Çakıcı da Abana ve Çatalzeytin ormanlarında mevsimin doğal güzelliklerini gözlemlediklerini belirterek, “Bölgede yaban hayatı çeşitliliği oldukça fazla, doğanın renk şöleni ise mükemmel. Doğa, tam anlamıyla tüm güzelliklerini bizlere sunuyor, bu güzellikleri yaşama fırsatı veriyor” diye konuştu.

Günün ilk ışıklarıyla ormanlık alanlardaki güzellikleri görüntülediklerini anlatan Çakıcı, “Doğayı ve fotoğrafı bir tutku haline getiren herkesi sonbaharın güzelliklerini yaşamak için Kastamonu’ya davet ediyoruz” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here