Kastamonu, mantısıyla Kayseri’ye rakip oldu

0
306

Saray yemeği olarak nitelendirilen Kastamonu mantısı, Kayseri mantısına rakip oldu.

Kastamonu Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Mustafa Gün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kastamonu’nun Candaroğulları Beyliği’ne ev sahipliği yapmış tarihi bir kent olduğunu söyledi.

Kentin tanıtılmayan damak zevkleri bulunduğunu ifade eden Gün, “Kastamonumuz bu konuda çok bakir kalmış, turizmle fazla haşir neşir olmamış, hala doğa ve tarihi yaşayan bir yer. Bizim mantımız, ismi çıkmış mantılar gibi değil. Annelerimizin yufka açıp onları kare kare kesip ortasına etleri koyup parmak ucuyla bastırdığı, üçgen şekilde yaparak yaptığı bir mantı.” dedi.

Kastamonu mantısının yüzyıllar öncesinden gelen bir lezzet olduğunu dile getiren Gün, şöyle devam etti:

“Kastamonu mantısı pek duyulmadı. Kastamonumuzun meşhur yemekleri arasında manduma, tirit, mantı, eyşili pilav, Taşköprü kebabı gibi yemeklerimiz var. 800’e yakın yemek çeşidimiz bulunuyor. Bunlar sadece Kastamonu’ya özgü yemekler. Aynı yemekler başka yerlerde de yapılıyor ama yapılışı ve tadı çok farklı.”

Kastamonu’ya özgü yemeklerinden birinin de Kastamonu mantısı olduğuna dikkati çeken Gün, bunun Kayseri mantısından çok farklı şekilde hazırlandığını ve daha güzel olduğunu öne sürdü.

Kastamonu mantısının üçgen olarak hazırlandığını anlatan Gün, “Kayseri mantısı bizim mantımıza rakip olamaz. Bizim mantımız Kayseri mantısından daha iyi, daha lezzetlidir. Yemeden bunu anlatmak olmaz. Bizim mantımızı tabağa koyacağız, Taşköprü’nün dünyaca meşhur sarımsağıyla yapılmış yoğurdunu üzerine dökeceğiz, o mantıyı yerken mantı lezzeti ve farkını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Gün, Kastamonu mantısının tadının dillere destan bir saray yemeği olduğunu ifade ederek, “Mantımızı ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtmaya çalışıyoruz. Bu sene yemek festivali yapmayı düşünüyoruz. Bunun çok etkili olacağını düşünüyoruz. Kastamonu mantısını herkese tattıracağız.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here