Kızılırmak Deltası’nda “Doğa Eğitim Merkezi” kurulacak

0
226

Samsun Büyükşehir Belediyesince Kızılırmak Deltası’nda “Doğa Eğitim Merkezi” kuracağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, yaptığı açıklamada, Kızılırmak Deltası’nda 12,9 hektarlık alanı Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden kiraladıklarını belirtti.

Söz konusu alan içinde Balık, Gıcı, Tatlı göllerin bulunduğunu anlatan Albayrak, “Kızılırmak Deltası içerisindeki yaklaşık 12,9 hektarlık alanda Doğa Eğitim Merkezi, gözlem kuleleri, güvenlik birimleri, temel gereksinimlerin karşılanmasına yönelik doğaya uyumlu sosyal ve teknik altyapı birimleri oluşturmayı planladık” ifadesini kullandı.

Bu amaçla yapılacak yapıların ve mekanların, sökülüp takılabilir doğal malzemeden imal edileceğini vurgulayan Albayrak, “Yapılar bölgenin doğal karakteristiğini bozmayacak şekilde tasarlanacak. Bu alanda yapılacak yapılar yaklaşık 700 metrekarelik bir alanı kapsayacak. Doğa Eğitim Merkezinin yer alacağı alanda Balık Gölü’nde ahşap iskeleyle adaya ulaşımı sağlayacağız. Alandaki kuş popülasyonunun gözlemlenebilmesi için gözlem kuleleri de yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here