Kömür fiyatı arttı

0
288

Zonguldak’ta geçen yıl tonu 420-440 lira civarında satılan taş kömürünün kış öncesi fiyatı 460 lira oldu.

Zonguldak Maden ve Enerji Sanayicileri İş Adamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Musa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının düşmeye başladığı eylül ayından itibaren vatandaşların ısınma amaçlı kömür alımına başladığını söyledi.

Soma faciasından sonra hazırlanan yasa gereği madencilere çift maaş uygulaması ile işçi sağlığı ve iş güvenliğine yönelik yeni önlemlerin maliyetleri arttırdığını anlatan Demir, “İlgili yasa gereği uyguladığımız bazı tedbirler maliyetlerimizi arttırdığı için mecburen kömüre zam yapmak zorunda kaldık. Isınma amaçlı kömürün tonunu geçen yıl ortalama 420 ila 440 lira arasında sattık. Şu anda kömürün tonu 460 lira civarında. Bu fiyatlar arz talep ve üretim durumuna göre ilerleyen günlerde artabilir de düşebilir de” dedi.

– Taş kömürü daha ekonomik

Demir, taş kömürünün kalori değerinin yüksek olduğundan ithal kömüre göre daha iyi ısınma imkanı tanıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Vatandaşımız 1 ton ithal kömürü yerine 700 kilogram taş kömürüyle ısınabilir. Taş kömürünün koklaşma özelliği olduğu için dayanıklılık süresi fazladır. Kömürün uluslararası piyasada fiyatının artması vatandaşı yerli kömüre daha fazla yönlenmesini sağlayacak. Çünkü artan dolar kuru doğal olarak alım gücünü olumsuz etkiliyor. Dünyada kömür fiyatları sürekli artıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here