Köy bakkalı veresiye defterinde teknolojiye ayak uydurdu

0
226

Giresun’un Görele ilçesi Kırıklı köyünde 43 yıldır bakkal dükkanı işleten Bilal Türk, veresiye defterini terk edip bilgisayara geçerek teknolojiye ayak uydurdu.

Bakkal dükkanını kardeşiyle işleten Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakkalcılığa 1973 yılında merhum babasıyla başladığını söyledi.

Bakkalda uzun yıllar veresiye usulüyle vatandaşa ürün temin ettiklerini belirten Türk, “2000’li yıllardan sonra bizi bir bilgisayar merakı sardı. Kardeşim bakkal için bir program görmüş, dikkatini çekmiş. Yaklaşık iki yıldır veresiyede bilgisayar kullanıyoruz” dedi.

Türk, bilgisayarın hem müşteri hem de kendileri için birçok avantaj sunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Veresiyeyi görüyoruz. Kim hangi gün, hangi ürünü almış bunların hepsi yazıyor, çağa ayak uydurduk sayılır, köye göre bayağı ilerideyiz. Sistemde vatandaşın adını soyadını girince hangi ürünü aldığını görüyoruz. Kim almışsa onun ismini yazıyoruz. Örneğin gelini 5 litrelik sıvı yağ almış, adam hatırlamazsa ‘Gelinin almış’ diyebiliyoruz. Bunlar bizim için kolaylık sağlıyor. Defterdeki gibi tek tek sayfa sayfa aramıyoruz. Kaybolma tehlikesi yok her akşam yedekleme alıyoruz.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here