Limonun faydaları

0
356

Salatalarda, yemeklerde, çaylarda, tatlılarda kullandığımız limonun sağlığa birçok faydası olduğu yüzyıllardır bilinmektedir.

Eskiden Mısırlı’ lar limon yemenin ve limon suyu içmenin çeşitli zehirlere karşı etkin koruma sağladığına inanırlardı. Yapılan son araştırmalar da bunu onaylamıştır.

Limon; sitrik asit, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, bioflavonoidler, pektin ve limonen içerir.

*Güçlü bir antibakteriyel, antiviral, antiseptik etkiye sahip olan limon enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Sindirime ve karaciğerin detoksifikasyonuna(temizlenmesine ) yardımcıdır.

*Limonun içindeki sitrik asit, aknelere sebep olan alkali ortamda oluşan bakteri türlerini öldürür. Bu özelliğiyle akne tedavisinde etkili olabilmektedir. Gece pamuk yardımıyla limon suyunu aknelere uygulayıp sabah yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

*Sitrik asit safra taşı, kireçlenme ve böbrek taşlarının çözünmesine yardımcı olur. Romatizmaya bağlı şiddetli ağrıların azalmasını sağlar.

*C vitamini sağlıklı parlak bir cilt için çok önemlidir. Her sabah kalktığınızda limon sıkılmış su içerek güne başlayın.

*Soğuk algınlığı, titreme, ateş gibi durumlarda 2 saatte bir bal ve limon suyu eklenmiş sıcak su içildiğinde, hastalığa bağlı semptomlarda azalma görülür.

* Limon alkol ,sigara, yemeklerdeki baharat ve yetersiz tükürük salınımına bağlı ağızdaki kötü tat ve kokunun giderilmesine yardımcı olur. Nefes tazelemek için bir bardak ılık suya bir limon sıkarak gün içersinde 2-3 defa ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

*Limonun hipertansiyonda sarımsak gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Ayrıca içeriğindeki pektin maddesi kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.

Uyarıcı Notlar :

*Mide yanması, böbrek /safra kesesi sorunları veya narenciye alerjisi olan kişiler limon suyu kullanımında mutlaka doktora danışmalıdır.

*Diş minesine zarar vermemek için limon suyu ile yapılan uygulamalar ile diş fırçalama arasında en az 30 dk olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here