Ana Sayfa Yemek Melocan Otu Kavurması Ve Faydaları

Melocan Otu Kavurması Ve Faydaları

0
2021

Melocan Otu diğer adıyla dikenucu. Melocan Otu ile çok lezzetli yemekleri yapılıyor ve yemeklerinin insanları rahatlattığı biliniyor.
Melocan Otu; Dikenucu (Inebolu-Kastamonu); mamula, mamuli (Rize); özdikeni, zmilanç (Trabzon); çıtırgı, diken özü, gıcırdikeni (Karadeniz Ereğlisi); melocan (Zonguldak); merevcan (Ordu-Giresun); sıraca (GözneMersin); sitton. yabansaparnası, zırmtlak, zincan, kırçan (Çarşamba-Samsun); izmilanga (TireboluGiresun); özlemekfilizi (Edremit-Balıkesir); müzlümek, müzdelek (Kastamonu); bursula pancan (Tosya- Kastamonu) isimleriyle bilinir.

SDC14055Melocan otu nadide ve nazik doğalmı doğal bir bitki. Dikenucu denmesine aldanmayın, dikenleri çok yumuşaktır. Çoban Ekmeği adı ile de bilinen Melocan Otu Faydaları ise kanı temizler, deri hastalıklarında kullanılır, romatizma ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılır, insanı rahatlatıcı, sıkıntı giderici etkisi gözlemlenmiştir. Tükürüğü arttırır ve ishal yapar. Çok eski zamanlarda frengi tedavisinde kullanılırmış. Karadeniz bölgesinde pek çok yemek içerisine ekleniyor. Kavurması, böreği, turşusu yapılmaktadır.

SDC14058Melocan Yemeği Nasıl Yapılır?
Aslında size vereceğim ip ucu ile uzun uzun tarif yazmama gerek yok. Melocan Otu Yemekleri tıpkı diğer sebzeler gibi hafif haşlanır. Ancak Melocan’ın suyu acımtırak olduğundan suyunu iyice süzmekte fayda var. Pırasa, ıspanak gibi kavrulup yemekleri yapılır. Bunun yanında kavrulmuş Melocan ile börek çok lezzetli olur. Melocan Otu turşusu ise bilinen yöntemlere yakın yöntemlerle yapılmaktadır. Nisan aylarının sonlarında sezonu başlamaktadır. Bu mevsimden sonra özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerim halk pazarlarında bu otu bulmak mümkündür. Melocan Otu Fiyatı ise kilosu 10 TL’den başlamaktadır ve semtine göre değişmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here