Mide Rahatsızlıklarına Çare Çorum’ dan

0
349

Severek yediğimiz, ağzımızda çıkardığı o kıtır kıtır sesi ile bizi oldukça mutlu eden kuruyemişlerden biri leblebidir. Damakta bıraktığı tadın dışında doyurucu bir özelliğe de sahip olduğu bilinmektedir. Normal leblebilerin yanı sıra özellikle Çorum Leblebisinin tadı damaklara, adı dillere pelesenk olmuştur. Çorum ili de bu güzel durumdan nasibini almış Çorum Leblebisi ile özdeşleşmiştir.

Leblebinin özellikle bayanlar için önemli olmasında bilinen en büyük etki zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bunun yanı sıra mideye iyi gelen leblebi gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olanlar tarafından oldukça sık tüketilmelidir. Hem midedeki ağrıların azalmasına yardımcı olur hem de mide öz suyunu emmekte birebirdir. Lezzeti harika olan bu kuruyemiş tüketildiği zaman size tokluk hissi verecektir. Dolayısı ile özellikle abur cubur olarak başka yiyecekler tüketmekten kaçınacak ve çok kolay bir şekilde zayıflayacaksınız. Hele ki yedikten sonra su içmeniz kendinizi tamamen tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte bile önemli faydaları vardır leblebinin…
Harika bir lezzeti olan kuruyemişlerden biri olan leblebinin diğer bir faydası bayanların hamilelik dönemleri içindir. Hamilelik döneminde yine tokluk hissi yaratacak ve hem kendi sağlığınıza hem de bebeğin sağlığına zarar verebilecek abur cuburlar yemekten kaçınacaksınız. Lohusalık döneminde sütün az olması hem anneler hem de bebekler için büyük bir sorundur. Sütü az olan anneler leblebi yediği takdirde sütlerinde gözle görülür miktarda artışlar olacaktır. Bütün bu etkilerinin yanında vücuda direnç sağlamakta birebirdir. Çok şaşıracağınız bir bilgi paylaşmak istiyorum.

Genellikle annelerimiz, anneannelerimiz şikâyet eder. Sırtım ağrıyor, belim ağrıyor diye duymuşunuzdur. Bu lezzetli kuruyemiş bel ağrıları için doğal bir ilaçtır. Kemik ağrılarını önlemekte kullanılır. Bel ağrısı gibi başka bir ağrı da diş ağrısı. Diş ağrıları için de oldukça faydalıdır. Hazımsızlığı giderme özelliği sayesinde bağırsakları düzenli olarak çalıştırır ve kısılan sesin açılmasına yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here