MİLLİ ŞAİRİN YAŞANTISI GENÇLERE AKTARDI

0
13

Düzce’nin geçmiş dönem Valilerinden, araştırmacı-yazar Adnan Yılmaz, Düzce’de gençlerle buluşarak ‘Asım’ın Nesli’ konulu konferans verdi.

Düzce’nin geçmiş dönem valilerinden ve araştırmacı-yazar Adnan Yılmaz, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü nedeniyle Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen “Asım’ın Nesli” konulu konferans için Düzce’ye geldi.

Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Düzce Valisi Cevdet Atay, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Naci Akkaş, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli, protokol üyeleri ve öğrenciler katılım sağladı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konferans için kürsüye çıkan Adnan Yılmaz, protokolü ve gençleri selamlamasının ardından ilk olarak Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğinden örnekler verdi.

Ersoy’un ‘Safahat’ isimli külliyatının altıncı kitabı olan ‘Asım’ üzerinden gençlere alıntılar yaparak, gençlere birer Asım olmaları yönünde telkinde bulundu.
“Mehmet Akif’le ve onun idealleriyle buluşalım. Ondan nasiplenmemiş gençlik noksandır” cümleleriyle konuşmasını sürdüren Yılmaz, ülke olarak geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilmemiz için gençliğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Akif’in İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri şiirlerini yazma süreçlerini de katılımcılara aktaran Yılmaz, İstiklal Marşı’nın her kıtasında ki anlatımın geleceğe de ışık tuttuğundan bahsetmesinin yanında 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününün 107’nci yılını da andı.

Yılmaz, konferansın sonunda gençlere çok çalışmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Konferans, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Düzce Belediyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here