Mısır Ekmeğinin Faydaları

0
1177

Mısır kullanım tarihi köken olarak Amerika kıtasına dayansa da uzun yıllardır ülkemizde de mısır ve mısırdan yapılan besinler yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle Karadeniz bölgesi’ nde mısır unu kullanılarak yapılan mısır ekmeği tercih edilen besinlerin başında gelmektedir. Farklı şekillerde yapılan mısır ekmeği genel olarak mısır ununa tuz ve şeker eklenip mayalanmasıyla yapılmaktadır. Mısır ekmeğinin tüketilmesi insanlar için faydalı olmaktadır, çünkü mısırın insanlara sağladığı birçok fayda bulunmaktadır.

misir_ekmegi2

Mısır ekmeğinin insanlara sağladığı faydalar nelerdir?

Öncelikle mısır ekmeği yapısında bulundurduğu enerji ile kalori ihtiyacının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Genel olarak karbonhidrat ağırlıklı bir besin olmasına rağmen, diğer ekmeklere nazaran daha fazla proteini içeriğinde barındırmaktadır.
İnsanlar için faydalı olan lifleri de içeriğinde bulundurmaktadır. 100 gramın yaklaşık olarak 1 gr lif bulunmaktadır.
Mısır ekmeği mısır yağını barındırdığı için, bu sayede kolesterol seviyesinin normal seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca mısır yağı cilt için de önemli yararlar sağlamaktadır.
İçeriğinde bulunan magnezyum minerali sayesinde bağırsaklara büyük fayda sağlamaktadır.
İnsanların ihtiyaç duyduğu B1, B2 ve E vitaminlerini yapısında içermektedir. Günlük tüketim ile bu vitaminlere olan ihtiyaç kolay bir şekilde giderilmektedir.
Mısır ekmeğininin tüketilmesi sağlık için bir problem teşkil etmez, aksine önemli kazançlar getirmektedir. Fakat, aşırı derecede mısır ekmeği tüketilmesi ya da ana besin olarak uzun süre mısır ekmeği yenmesi, ileriki dönemlerde problemler meydana getirebilemektedir. Bu yüzde aşırı derece mısır ekmeği tüketilmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here