Mucize bitki:safran

0
472

Türkiye’de Safranbolu’da yetişir. Dünya’nın en pahalı bitkileri arasında yer alır. Asya’da doğal ilaç, Batı’da ise baharat olarak kullanımı yaygındır. Safran’ ın faydaları ise saymakla bitmez.

Safran’ ın Kanser Üzerindeki Etkileri:

Mide-bağırsak, cilt ve akciğer kanseri tedavilerinde daha yaygın olarak kullanılan Safran, içerdiği ‘kurkumin’ maddesi sayesinde atipik hücre özelliği gösteren kanser hücrelerinin üremesini ve yayılmasını engeller. Göğüs kanserinde meydana gelen tümörlerin büyümesini durdurduğu ve hatta küçülmesine yol açtığı da görülmüştür. Mide ile ilgili hazımsızlık, ülser, kanser vb. tüm hastalıklarda olumlu etki gösteren safran, cilt kanseri tedavisinde de etkin rol alır.

Safran’ ın Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkileri:

Beyin hücrelerinin yenilenmesine ve beyin savunma mekanizmasının gelişmesine yardımcı olan Safran, Alzheimer hastalarında tedavi edici olarak kullanılır. Unutkanlığı olanlar için günde 1 grama kadar tüketimi uygundur.

Safran’ ın Kalp Sağlığına Faydaları:

Damarlarda daha az plak birikimini sağlayan safran, damar tıkanıklığı ya da tansiyon problemi olanlar için çok idealdir. Aynı zamanda kalp fonksiyonlarını dengelemek ve iyileştirmek için de kullanılır. Özellikle kalp ameliyatı geçirmiş kişiler için kısa vadede iyileşme sağlar.

Safran’ ın Sağlık Üzerindeki Diğer Olumlu Etkileri:

Antioksidan, antiiltihapsal, antikanserojen ve antienflamatuvar etkileri bulunan Safran, haricen kullanımda enfekte olmuş yaralara ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Çok iyi bir solunum yolu antiseptiğidir ve bronşları açar. Sigara kullananların bünyesine aldığı zararları maddelerin, idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlayarak kötü etkilerini azaltır. Rahim kaslarını uyararak adet sancılarının azaltılmasını sağlar.

Safran’ ın Baharat Olarak Kullanılması:

Safran; Asya’da köri baharatı ile beraber kullanılırken, İspanya ve İtalya’da safran haliyle kullanılır. Aromatik tadı ve koyu sarı rengi ile yemeklerin hem rengini hem tadını güzelleştirir. Yediğiniz her yemeğe çay kaşığının ucuyla bir miktar Safran eklemeniz, yemeğinizin tadını hiç değiştirmeden daha sağlıklı bir hale getirmenizi sağlayacaktır. Günlük alınması gereken miktar 0.5-1 gram aralığındadır. Eğer doktor tavsiyesiyle kullanılıyorsa 3 grama kadar çıkarılabilir.
*Aşırı tüketilmesi midenize zarar verebilir.

Safran’ ın Boya Olarak Kullanılması:

İpek kumaş ve ince derilerin boyanmasında kullanılan Safran, Hindistan’da kınaya renk vermesi için de kullanılmaktadır. Aynı zamanda gıda boyası olarak kullanılan safran; yemeklerinizi veya tatlılarınızı; tadında değişikliğe yol açmadan renklendirir.
*Çocuklarınıza bir türlü yediremediğiniz sağlıklı yiyecekleri Safran ile renklendirip, tabaklarını eğlenceli bir şekle sokabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here