Niksar Kalesi gün yüzüne çıkarılıyor

0
334

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2010 yılında restore edilen Türkiye’nin ikinci büyük kalesi olarak bilinen Tokat’ın Niksar ilçesindeki kalede, kazı çalışmalarına başlandı.

Niksar Kalesi Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Yazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalede temizlik, tespit ve kazı çalışmaları yapıldığını söyledi.

Niksar’ın Danişmendliler döneminde başkentlik yaptığını aktaran Yazar, “Niksar kalesi Diyarbakır’dan sonra en önemli ve en büyük kalelerden biri. Dolayısıyla kalenin turizme kazandırılması ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi edinmek için bilimsel faaliyetler yürütülüyor” dedi.

Yapıtın, iç ve dış kaleden oluştuğunu aktaran Yazar, “İlçede Roma dönemine ait çok önemli yerleşim alanları da var. Zaten kentin bulunduğu bölgede çok sayıda Roma kalıntısı çıkıyor. Kale, Danişmendliler döneminden sonra önem kazanıyor. Türk dönemi için en önemli kalelerden biri olarak değerlendirilebilir” diye konuştu.

Yazar, iç kaledeki surlarda çalıştıklarını aktararak, bu bölgede saray olabileceğini düşündüklerini ve mimariyi ortaya çıkarmak için bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Kaleye çok sayıda ziyaretçi geldiğini vurgulayan Yazar, “Bu bölgenin bir turizm potansiyeli olduğunu düşünmek lazım. Dolayısıyla bu bölgenin turizme kazandırılması, kalenin görülebilir, gezilebilir hale getirilmesi gerekiyor. Niksar Belediyesi’nin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla da çalışmalar yürütülüyor. Bu kazı çalışmalarının çok uzun süre devam edeceğini sanıyorum” dedi.

Yazar, tespit ve kazı çalışmaları bittikten sonra kalenin turizme kazandırılacağını sözlerine ekledi.

Niksar Kalesi

Tokat Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Niksar ilçe merkezinde ve Çanakçı Çayı’nın oluşturduğu vadinin kuzeyindeki tepede yer alan Niksar Kalesi, ilk defa Roma döneminde kuruldu, Bizans döneminde büyütüldü, İslami çağlarda da tahkim edildi. İlçe merkezine hakim konumdaki Türkiye’nin ikinci büyük kalesinde, medrese, iki hamam, iki mescit, kilise ve hapishane kalıntıları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here