“Öğrencilerin başarısı karne ile ölçülmemeli”

0
354

Psikolog İlknur Ortaacar, “Karne günü, bazı aileler için mutlu bir günken bazı aileler için hayal kırıklığı olabilir ancak başarıyı sadece karne ile ölçmek doğru değil” dedi.

Ortaacar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailelerin tutum ve davranışlarının, çocuklarının okuldaki başarısıyla doğru orantılı olduğunu belirtti.

“Karne değerlendirilirken önce çocuğun başarılı olduğu alanlar vurgulanmalıdır” diyen Ortaacar, “Bu şekildeki bir yaklaşım çocuğun başarıyı yaşamasına izin verir ve özgüveninin artmasını sağlar. Daha sonra başarısız olduğu alanlar değerlendirilebilir. Bunu yaparken de çocuğun kendini ifade etmesine izin verilmelidir” şeklinde konuştu.

Ortaacar, çocukların karne döneminden sonraki süreçte de aile yaklaşımının önemine işaret ederek, iletişim şekli ve niteliğinin öğrencilerin öğrenim hayatındaki başarılarında etkili olacağını vurguladı.

Öğrencilerin başarısının karne ile ölçülmesinin son derece yanlış bir tutum olduğuna dikkati çeken Ortaacar, “Karne her ne kadar akademik başarıyı gösterse de başarısız olduğu kısımlar başka alanlarda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir. Başarısızlık karşısında anne-babalar öfke ve kızgınlıklarını çocuklarına yönlendirmekte ve başka çocuklarla kıyaslama yapmaktadırlar. Bu da çocukları olumsuz etkilemekte ve çocuklara kaygı, stres, güvensizlik, kendini değersiz hissetme gibi duygu ve durumları yaşatmaktadır. Ayrıca ailesiyle olan iletişimi olumsuz etkilemekte ve benlik saygısını da kaybetmesine yol açmaktadır” diye konuştu.

Ortacar, ailelerin çocuklarına olan sevgisini başarıya bağlamaması gerektiğinin altını çizerek “Derslerinde başarısız olan çocuklara ölçüsüz cezalar verilmemeli, karnesi iyi olan öğrenciler için aşırı övgüden kaçınılmalıdır” dedi.

Öğrencilerin derslerindeki başarısızlığının nedenlerinin uyum içinde aşılmasını tavsiye eden Ortaacar, şunları kaydetti:

“Ebeveynler, başarısızlığın nedenlerini çocuklarını suçlamadan ya da herhangi bir yargılamadan kaçınarak araştırmalı. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların bir takım uyum problemleri olmaktadır ve bu dönemde daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yüzden başarıları ön planda tutulmalıdır. Başarısızlık karşısında hissettiği duyguların ifadesi, başarısızlığa sebep olan davranışların incelenmesi ve olumlu yönde motive edilmesi çok önemlidir. Diğer bir taraftan, çocuk her ne kadar başarısız bir karne getirse de tatilinin bir kısmını dinlenmeye ayırmalıdır ve anne babaların çocuklarıyla birlikte geçireceği tatil çok önemlidir çünkü tatil eksikliklerin giderilmesi ve kaliteli zaman geçirilmesi için mükemmel bir fırsattır.”

Ortaacar, karnenin sadece bir dönemi değerlendirdiğini ve başarısızlığın telafi edilebileceğini dile getirerek, “Eğitim ve öğretim ise ömür boyu devam eden bir süreçtir. Çocukların başarısızlıklarını telafi etme şansları her zaman olacaktır. Önemli olan çocuğun başarısızlıklarını belirleyebilmesi, eksikliklerini fark edebilmesi ve başarılı olabilmesi için hedeflerini belirlemesi gerekmektedir ve başarı çocuğun olumlu duygularına, yeteneklerine ve kendine güvenmesine bağlıdır. Bu yüzden anne-babaların çocuklarıyla birlikte ilgi ve yeteneklerini belirlemesi, ailelerin eğitimi desteklemeleri çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here