Ömrünün 47 yılını verdi

0
274

Emekli resim öğretmeni Mehmet Sırrı Demirci, üniversitede bitirme tezi olarak seçtiği Tokat yazması üzerine 47 yıldır sürdürdüğü çalışmalarını, “Elvan Yazmaları Tokat” kitabında topladı.

AA muhabirine açıklama yapan 66 yaşındaki emekli öğretmen Demirci, Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olduğunu söyledi. Üniversitede bitirme tezi olarak Tokat yazmasını seçtiğini belirten Demirci, çocukluğunun kentte yazmacılığın yapıldığı bölge yakınındaki Kabe-i Mescit Mahallesi’nde geçmesinin tez konusu seçiminde etkili olduğunu ifade etti.

O yıllarda yazmahaneye boya getiren çocukları izlediğini dile getiren Demirci, yazmacılık konusunda yaptığı çalışmaları şöyle anlattı:

“1968’te başladığım tezimi, 1972’de bitirdim. Bitirme tezine başladığım 1968’den 2015’e kadar el baskısı Tokat yazmalarını fotoğrafladım. 47 senedir fotoğrafladığım el baskısı yazma çalışmalara ilişkin elimde birçok doküman oldu. Bunların kaybolup gitmesini istemedim. İlgili yerlere bunu ilettim. Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz Bey, yakın ilgi gösterdi. Belediye Başkanımız ve Valimiz de ilettiğimiz de bu fikre ilgi gösterdiler. 1 yıllık çalışma sonucunda ‘Elvan Yazmaları Tokat’ adlı kitabımızı hazırladık. Kitabın tanıtımını Cumhuriyet Bayramı’nda yaptık. Kitabımda el baskısı yazma işi ile uğraşan ustalarımızın fotoğraflarına ve görüşlerine yer verdim.”

El baskısı yazmacılığın zor bir meslek olduğuna işaret eden Demirci, yakın zamanda iki ustanın yaşamını kaybettiğini aktardı. El baskısı yazmacılıkla uğraşanların sayısının zamanla azaldığına dikkati çeken Demirci, mesleğin yok olmasından endişe duyduğunu kaydetti.

Zamanında el baskısı yapan ustaların sipariş yetiştirmekte zorlandığını vurgulayan Demirci, “Şu anda bir ustamız, günde en fazla 60 el baskısı yazma üretiyor. El baskısı işini, makine baskısı çok etkiledi. Tokat yöresinde bu işle uğraşan kişi sayısı azaldı” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here