Ordu Üniversitesi 10. yılını kutluyor

0
209

Ordu Üniversitesinin (ODÜ) 10. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Etkinlikler kapsamında ilk olarak Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.
Törene, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Tevfik Noyan ve Prof. Dr. Metin Kara, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Prof. Dr. Yarılgaç burada yaptığı konuşmada, 10 yıl önce kurulan Ordu Üniversitesinin, kendisinin tabiriyle “cenin” aşamasında bir üniversite olduğunu belirterek, “Şimdi yeni kurulan akademik ve idari birimleri, her geçen gün artan öğrenci sayısıyla devasa duruma geldi. Üniversitemiz bu gelişimiyle hem bilim dünyasına hem insanlığa hem de çevresine çok önemli katkılar sağlıyor ve sağlamaya da devam edecek” dedi.
Törenden sonra Ordu Sırrıpaşa Caddesi’nde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Tahıl Pazarı’nda son bulan yürüyüşte, öğrencilerin yanı sıra akademisyen ve idari personel de yer aldı.
Cumhuriyet Yerleşkesi’nde devam eden etkinlikler kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından hazırlanan karma resim sergisi açıldı.
Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Fuaye Salonu’ndaki sergi açılışına, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Balta, Kara ve Noyan, dekanlar, akademisyen ve öğrenciler katıldı.
Sergi açılışında da konuşan Yarılgaç, duygu, düşünce ve izlenimleri sonsuz boyutlarıyla dışa vurabilen görsel sanatların, farklı disiplinleri de etkilediğini kaydederek, “Ordumuzun güzel insanları, birçok ili imrendirecek derecede bu bilinci içselleştirmiş özel bir mizaca sahiptir. Yazılmış, resmedilmiş, fotoğraflanmış kaynaklar göstermektedir ki Ordu köklü bir görsel sanatlar kültürüne sahiptir” ifadesini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here