Ordu’da Arap gazeteciler zirvesi

0
297

Ordu Valiliğince kentte turizmin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Arap Gazeteciler Zirvesi” Ordu’da başladı.

Kente 26 ülkeden gelen 80 gazeteci Boztepe’de bir araya geldi.

Vali Balkanlıoğlu, turizmde Ordu’yu tanıtmak için yola çıktıklarını söyledi. Türkiye’de yayın yapan televizyon, dergi ve gazetelerde ili tanıtmaya çalıştıklarını ancak bunların yeterli olmadığını belirten Balanlıoğlu, şunları söyledi:

“Biz istedik ki Arap aleminde de tanıtalım. Çünkü biliyoruz ki Karadeniz’e Arap ülkelerinden çok sayıda turist geliyor. Bunların sayısı Trabzon’da 300 bine dayanmış. Adam başı 3 bin dolar civarında para harcıyorlar. 900 milyon Amerikan doları para bırakıyorlar. Bizim toplam ihracatımız 300 milyon dolar civarında. Trabzon ve Rize’de güzellik namına ne varsa burada fazlasıyla mevcut. Gezdirdiğimiz arkadaşlarımızın genel kanaati de bu. O illerimiz tanıtımlarını çok iyi yapmışlar. Gıpta ediyoruz. Asla kıskanmıyoruz. Keşke daha fazlasını yapsalar ve daha fazla kazansalar. Biz bundan mutlu oluruz.”

Balkanlıoğlu daha geniş kitlelere ili ve Karadeniz’i tanıtmak için yola çıktıklarını dile getirerek, “Aramızda  Körfez ülkelerinden, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Cezair, Umman, Mısır, Tunus, Lübnan, Suriye, Irak ve hatta Danimarka dahil 20’nin üzerinde ülkeden 80 gazeteci getirdik. Bunlar oraların en meşhur televizyonları, gazeteleri ve internet medyasının ekran yüzleri. İnşallah bu arkadaşlarımızı Ordu’nun en güzel yerlerini gezdirmeye çalışacağız” ifadesini kullandı.

– Arap gazetecilerin görüşleri

Ordu’ya gelen Arap gazeteciler de kenti çok beğendiklerini ve ülkelerine döndüklerinde vatandaşlarına Ordu’ya gelmeleri için tavsiyelerde bulunacaklarını söyledi.

Umman’dan gelen gazeteci Zuhair Nasser Al Balushi yaptığı açıklamada, Ordu’nun muhteşem bir yer olduğunu dile getirerek, “Burada her şey çok güzel. Bizim bu güzellikleri görmemizi sağlayan herkese çok teşekkür ederiz” dedi.

Deniz üzerine yapılan bir havalimanı ilk defa gördüklerini söyleyen Zuhair Nasser Al Balushi, “Ben ilk defa denizin üzerinde yapılan bir havalimanına indim. Önce buna inanmadım ama daha sonra bunu görünce inandım. Çok da şaşırdım. Bundan dolayı tebrik ederim yetkilileri. Çok mükemmelce bir iş yapmış. İnşallah dünyada en iyi en güzel havalimanlarından biri oldu” diye konuştu.

Suudi Arabistan’dan gelen gazeteci Hasan Abdulaziz’de Ordu’yu çok güzel bulduğunu ve her fırsatta geleceğini belirterek, “İyi ki buraya gelmişiz. Buradaki güzellikler bir çok yerde yok” dedi.

Vali Balkanlıoğlu gazetecilere kentte üretilen fındık, bal ve kivi hakkında bilgiler verirken, basın mensupları da ülkelerinden getirdikleri, zemzem suyu, tesbih ve dini içerikli bazı ürünleri Ordululara hediye etti.

Zirve dolayısıyla Boztepe’den paraşüt gösterisi de yapıldı. Yabancı gazeteciler paraşüt gösterisini ilgiyle izledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here