Ordu’da engelli sporculara özel otobüs

0
301

Engellilere spor yapma imkanı sağlamak, engelli sporcuların antrenmanlara ve spor müsabakalarına ulaşımlarını kolaylaştırmak amacıyla başlatılan “Spor İçin Engel Tanımıyoruz” projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığınca özel olarak dizayn ettirilen ‘Engelli Sporcu Otobüsü’, engelli sporcuların hizmetinde kullanılmak üzere Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne teslim edildi.

Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce, İstanbul dağıtım merkezinden teslim alınan ‘Engelli Sporcu Otobüsü’, Ordu’ya getirildi ve Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun da katılımıyla basın mensuplarına tanıtımı yapıldı.

Valilik hizmet binası önünde yapılan tanıtım programında, yaklaşık 800 bin TL değerindeki ‘Engelli Sporcu Otobüsü’nü inceleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, otobüsün özellikleri ve fonksiyonu hakkında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç’ten bilgi aldı.

Daha sonra basın mensuplarına ‘Engelli Sporcu Otobüsü’ ile ilgili açıklamada bulunan Vali Balkanlıoğlu, “Ordu’ya atandığımda şuna şaşırmıştım. Ordu’da çok sayıda engellimizin, her çeşit sporun içinde olduklarını gördüm. Ünye’de mesela ok atıyorlar, okçuluk kulübü var. Orada da bir takım sergiler gösterdiler, futbol oynuyorlar. Hatta uluslararası yarışmalarda dereceye giren birinci olan, şampiyon olan sporcularımız var. Engelli olup gülle atan var, yüzen var, her çeşit sporu yapıyorlar. Engelli insanlarımızın da en az şu dünyadaki nimetlerden engelsizler kadar faydalanmaya hakları var” dedi.

“Yakın zamana kadar bu engellilerle ilgilenmek şöyle dursun dışarıya çıktığında herkes acıyarak bakıyor veya alay ediyorlardı” diyen Vali Balkanlıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Artık toplumda da bir bilinç oluştu. Engellileri de herkes olduğu gibi kabul edip, en az kendileri gibi yaşamaya ve faydalanmaya hakkı olan insanlar olarak görüyorlar. Önceden engelliye sahip aile varsa onlar da toplumdaki bu bilinç düşüklüğünden dolayı dışarıya çıkaramıyorlar, engelli kardeşlerimiz bu dünyayı camdan seyrediyordu. Ama günümüzde her yerde engelliyi görmek, sporcu olarak görmek, hayatın her yerinde, memur, işçi olarak görmek mümkün ve bunları da olabildiğince rantabilite etmek, topluma kazandırmak da bizim boynumuzun borcu. Çünkü bir engelli bireye sahip olan aile bu yükü tek başına kaldıramaz. Toplumun her kesimin destek olması lazım. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Böyle güzel bir otobüsü, tam otomatik otobüsü Ordu’ya hibe etmesinden dolayı. Bu otobüsümüz, engelsiz bir yaşam dileğiyle engellilerin hizmetinde olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here