Ordu’da hedef 1 milyon turist

0
276

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 1 milyon turist hedeflerine bağlı olarak Ordu’da ihtiyaç duyulan kaliteli konaklama tesisi ihtiyacıyla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Balkanlıoğlu, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, 2015 yılında 500 bin yerli ve yabancı turistin Ordu’yu ziyaret ettiğini belirtti.

Ordu’nun turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve turizmde bir marka olması amacıyla başlatılan çalışmalar neticesinde artan yerli ve yabancı turist sayısının, bu yıl 1 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda tanıtım faaliyetlerimizi hiç ara vermeden sürdürüyoruz. 1 milyon turist hedefimize bağlı olarak Ordu’da ihtiyaç duyulan kaliteli konaklama tesisi ihtiyacıyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ordu’nun kaliteli yatak kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalarımıza da hız kazandırdık” dedi.

İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun büyüleyici bir güzelliğe sahip olduğunu, ancak yeterince tanınmadığını dile getirerek, “Son dönemde yapılan tanıtım faaliyetlerimizle birlikte Ordu’yu ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında büyük oranda artış yaşandı. Gelen turist sayısı yüzde 41 arttı. Ordu’nun turizmde bir marka olması amacıyla başlattığımız çalışmalar meyvesini veriyor. Tanıtım çalışmalarımızın yansımalarını görüyoruz” ifadesini kullandı.
Geçen yıl konaklama tesislerinde yer bulmakta güçlük çekildiğini kaydeden Balkanlıoğlu, şunları söyledi:”Ordu’da bin 140 oda sayısı, 2 bin 266 yatak sayısı ile 26 turizm işletme belgeli tesis, 992 oda sayısı, 2 bin 139 yatak sayısı ile 54 belediye belgeli konaklama tesisi, 309 odası, 736 yatak sayısı ile 18 belediye belgeli pansiyonlar olmak üzere toplam 2 bin 441 oda sayımız, 5 bin 141 yatak sayımızla 98 tesisimiz bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Ordu’daki konaklama tesislerinde yer bulmakta sıkıntı yaşanıyor.”

Vali Balkanlıoğlu, 2015 yılında 2 tane 5 yıldızlı, 3 tane 4 yıldızlı, diğerleri 3, 2 ve tek yıldızlı olmak üzere toplam 9 tesisin, 664 oda, bin 296 yatak sayısıyla turizm yatırım belgesi aldığını dile getirerek, “Turizm yatırım belgesi alan tesislerin bazıları tamamlanmak üzere. Bazıları inşaat halinde, bazılarının yapımına ise 2016 yılında başlanacak. Bu tesislerin hizmete girmesiyle Ordu’nun kaliteli yatak kapasitesi 3 bin 562’ye, toplam yatak kapasitesi ise 6 bin 437’ye yükselmiş olacak. Böylece turizm için gerekli konaklama ihtiyacımızın önemli kısmı giderilmiş olacak” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here