Ordu’da özel sporculara yüzme kursu

0
246

Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce özel sporcular için başlatılan yüzme kursunda, şampiyonalarda derece elde edebilecek sporcular yetiştirilmesi planlanıyor.

Durugöl Olimpik Yüzme Havuzu’nda eğitim gören kursiyerlerin, hem topluma kazandırılması hem de yarışmacı sporcular olması amaçlanıyor.

Özel Sporcular Yüzme Eğitmeni Olcay Tercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, down sendromlu, otistik ve bedensel engellilere yönelik eğitim verdiğini belirterek, “Bu alandaki çalışmamız eylül ayı itibarıyla başladı. Buradaki amacımız engellilerin de toplumda bir yeri olduğunu, hiçbir zaman kapalı kapılar ardında olmayacaklarını ve onların da tüm spor, kültür ve eğitim amaçlı faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak” diye konuştu.

Yetenekli özel sporcuların yarışmalara katılmasını sağlayacaklarını anlatan Tercan, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizi özellikle birebir çalıştırıyoruz. Kendilerini güvende hissetmeleri için gereken olanakları sağlıyoruz. Müdürlüğümüz tarafından yapılan balon havuz var. Bu alanda sporcularımız ciddi ve güzel bir eğitim alıyor. Bu gruptaki öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim verme amacındayım. Burada bir birey yetiştiriyoruz, sporcu yetiştiriyoruz, sağlıklı bir yaşam sağlamaya çalışıyoruz. Bunu da yaparken yetenekler ortaya çıkacak. Yetenekleri de ilimiz adına yarışmalara sokacağız. Hedefimiz özel sporcular arasında şampiyon çıkarmak.”

Down sendromlu 9 yaşındaki kursiyer Oytun Kadıoğlu’nun annesi Julide Hale Kadıoğlu, bu tür imkanların her zaman engelli bireyler için sağlanması gerektiğini söyledi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bu imkan için teşekkür eden Kadıoğlu, “Anne ve babalar olarak çocuklarımızın bu tür faaliyetlerde bulunmasından dolayı çok mutlu oluyoruz, çocuklarımız da mutlu oluyor. Organizasyonlarda da çocuğumuzun yer almasını istiyoruz. Bu tür etkinliklerde öne çıkmaları gerekiyor ki bu çocukları toplum kazansın” ifadelerini kullandı.

– “İnşallah şampiyonalarda engelleri kaldıracağız”

Vali İrfan Balkanlıoğlu da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, Ulaşılabilirlik Destek Projesi (UDEP) kapsamında engellilere yönelik kentte bazı çalışmalar yaptığını anlattı.

Proje doğrultusunda yüzme havuzu, spor salonları ve hastanelerde engellilerin rahat hareket edebileceği iyileştirilmeler yapıldığını belirten Balkanlıoğlu, “İlimizde engellilere yönelik çalışmalarımız sürüyor. Engelli bireylerin de herkes gibi gereken olanaklara sahip olmaya hakkı var. Bu anlamda da engelliler için iyileştirmeler yapıldı. Olimpik yüzme havuzunda engelliler için lift yapıldı. Engelli vatandaşlarımız için havuzumuzu uygun hale getirdik. Yüzme alanında düzenlenecek yarışmalara sporcu yetiştirerek, Ordu’ya madalya getirmek istiyoruz. İnşallah şampiyonalarda engelleri kaldıracağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here