Ana Sayfa Yaşam Çevre Ordulu evsizlere devletten sıcak yuva

Ordulu evsizlere devletten sıcak yuva

0
270

Ordu’da evi olmadığı için sokakta kalan ve özellikle kışın soğuk havalarda olumsuzluk yaşayan kişiler, otellere yerleştirilerek günlük yemek ihtiyaçları karşılanıyor.

Ordu Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının 2015’de başlattığı “Evsizlere Sıcak Yuva” projesi kapsamında cami, otobüs terminali ile park ve bahçelerdeki banklarda kalmaya çalışan vatandaşlar, tespit ediliyor.

Emniyet ekipleri, cami görevlileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşların desteğiyle belirlenen bu kişiler, vakıf tarafından otele yerleştiriliyor. Otelde ücretsiz konaklatılan evsiz kişilerin, günlük yemek ihtiyaçları da karşılanıyor.

Otelde misafir edilen kişiler için bu süreçte hem kendileri hem de vakıf yetkilileri tarafından ev aranıyor. Proje doğrultusunda bulunan evin kirası, eşyası, gıda gibi ihtiyaçları da vakıf tarafından karşılıyor.

Vakıf tarafından bir otelde, bu zamana kadar 200’ün üzerinde yerli ve yabancı kişi ağırlandı. Türklerin yanı sıra Afganistan, Irak, Suriye uyruklu yabancıların da yararlandığı projede çerçevesinde bugün itibarıyla 30 kişi otelde konaklıyor.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaların soğuk olduğuna işaret ederek, “Bu sezonda evi barkı olmayan evsizler ve ilimizde ikamet etmek durumunda kalan yabancı uyruklular var. Bir kısmı Suriyeli, bir kısmı Afganistanlı, ilimizde ikamet ediyorlar. Evi barkı olmayanlar için sıcak bir yuva yaptık.” dedi.

Ordu’da göreve başladığı 2015 yılında “Evsizlere Sıcak Yuva” projesini başlattıklarını dile getiren Balkanlıoğlu, proje kapsamında tespit ettikleri evsizleri anlaştıkları bir otele yerleştirdiklerini, günlük yemek ihtiyaçlarını da karşıladıklarını anlattı.

Balkanlıoğlu, yürüttükleri çalışmalarda Orduluların desteğini her zaman arkalarında hissettiklerini vurgulayarak, “Peygamber Efendimizin hadisindeki gibi ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’. Bu konularda sağ olsun Ordular, hep bize yardımcı oldu. Bu anlamlı yardımlarda her zaman desteklerinin devam etmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 81 ilin valisi ile buluştuğunda, “Ben bütün vatandaşların vebalini üstümde taşıyorum, onu hissediyorum ama hepsine biz ulaşamayız. 81 ilin valisi siz oradasınız. Bu vatandaşlarımız ne yer, ne içer, kim bakar bu fakire ya da fukaraya.” ifadesini kullandığını kaydeden Balkanlıoğlu, “Biz de bu konuyu mahalle muhtarlarına ve vatandaşlara anlatıyoruz. Artık iller ve ilçeler büyüdü. Her tarafa ulaşmamız, her taraftan haberdar olmamız bizim açımızdan da mümkün değil. Çevrelerinde yardım yapılmadığı zaman hayati tehlikeye girecek mağdur vatandaşlar varsa Allah rızası için bize iletsinler. Bunların vebali bizim boynumuzda.” diye konuştu.

– İhtiyaç sahipleri devlet korumasında

Vali Balkanlıoğlu, muhtaç kişilere yardımlar yapılırken araştırıldığını ve görülen ihtiyaç doğrultusunda destek olunduğunu belirtti.

Evlerinde tek kalan ve barınamayacak düzeydeki vatandaşları huzurevine yerleştirdiklerini anlatan Balkanlıoğlu, şunları söyledi:

“Duruma göre rehabilitasyon merkezlerine de yerleştirme yapıyoruz. Eğer evinde kalabilecek gibiyse biz onların her türlü ihtiyaçlarını gideriyoruz. Ev eşyaları da alınıyor. Evlerine temizlik yapan insanlar gönderiyoruz. Yemek gönderiyoruz. Bu yardımları organize ediyoruz. Yardım yapmak isteyen ve ‘Benim yapacağım yardım tam fakire gitsin’ diyen insanlar varsa Valiliğin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etsin.”

– “Günlük bin vatandaşa yemek dağıtılıyor”

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının, çoğunluğunun bağışlardan oluşan sıcak yemek projesi olduğuna da dikkati çeken Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

“Kendi aş evimizde lüks bir restoranın mutfağıyla aynı temizlikte ve standartta ve son derece kaliteli yemeklerimiz yapılıyor. Bu yemekleri ev ev dağıtıyoruz. Aşağı yukarı bin fakir vatandaşımız faydalanıyor. Çoğu da yemek yapamayacak düzeyde yaşlı ve yatalak insanlarımız. Evlerine dolu sefer tasını verip boşunu alıyoruz. Evde kaç kişi yaşıyorsa bir günlük yiyeceğini temin ediyoruz. Hem öğle hem de akşam yemeği ekmeğiyle birlikte veriliyor.”

– “Hem yer hem de ekmek verdiler”

“Evsizlere Sıcak Yuva” projesi kapsamında otelde kalan Afganistan uyruklu Muhammed Abbasi ise 4 kişilik ailesiyle iki gün önce geldiğini ve devletin sıcak elini uzattığını vurguladı.

Ülkelerinde yaşanan zorluklardan dolayı Türkiye’ye geldiklerini anlatan Abbasi, önce Ankara’ya, oradan da Ordu’ya geldiğini söyledi.

Abbasi, durumlarının iyi olmadığını ve bu nedenle kendilerine yardım edildiğini aktararak, “Ailemle otobüsten terminale indik. Polis bize yardımcı oldu. Daha sonra bu otele getirildik. Hem yer hem de ekmek verdiler. Onlardan Allah razı olsun. Bu süreçte vakıf görevlileri de, biz de ev bakıyoruz.” dedi.

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here