Ana Sayfa Kültür Sanat Oruçlu ripaj tünelinde ışık gözüktü

Oruçlu ripaj tünelinde ışık gözüktü

0
255

Artvin-Erzurum karayolu güzergahında yapılan Oruçlu ripaj tünelinde, kalan nihai beton kaplama ve üst yapı çalışmalarının 2016 yılı temmuz ayı itibarıyla tamamlanması ve yolun trafiğe açılmasının planlandığı bildirildi.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bölge müdürlüğünce inşa edilen Deriner Barajı ve HES Projesi’nde, 24 Şubat 2012 tarihinde su tutulmasıyla Artvin- Erzurum karayolunun yeni güzergahına verildiği, eski karayolunun baraj gölü altında kaldığı belirtildi.

Artvin-Erzurum karayolunun 45+100-45+300 kilometreleri aralığında yol platformunda ve platform dışında jeolojik sebeplerden kaynaklanan doğal çatlama ve oturmalar meydana geldiği ve söz konusu bölgede acilen önlem alınması ve uygulanması gerekliliğinin ortaya çıktığına işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bahse konu Artvin-Erzurum karayolu güzergahının alternatifinin olmaması ve trafiğinin kesintiye uğramaması için öncelikle oturmalar ve çatlakların oluştuğu bölgede ivedi bir şekilde servis yolu yapılmış ve kalıcı çözüm amacıyla 2 bin 277 metre uzunluğunda Oruçlu ripaj tüneli çalışmalarına başlanmıştır. Oruçlu ripaj tüneli, Artvin-Erzurum karayolu güzergahında 43+650-45+975 kilometre aralığında bulunmaktadır. Tünel kazı çalışmalarına 18 Haziran 2014 tarihinde başlamıştır. 9 Mart 2016 tarihi itibarıyla tünel kazı çalışmaları tamamlanmış olup giriş kısmından 948 metre, çıkış kısmından da 192 metre olmak üzere toplam bin 140 metre nihai beton kaplaması yapılmıştır. Kalan nihai beton kaplama ve üst yapı çalışmalarının 2016 yılı temmuz ayı itibarıyla tamamlanması ve yolun trafiğe açılması planlanmaktadır. Oruçlu ripaj tüneli 2 bin 277 metre uzunluğuyla Bölge Müdürlüğümüzce inşa edilen en uzun karayolu tüneli olma özelliğini taşımaktadır.”

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here