Palamudun tanesi 20 liraya çıktı

0
273

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, muhabirine yaptığı açıklamada, palamudun bu sezon balıkçılarda hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte palamut avcılığından fazla bir beklenti içerisinde olmadıklarını dile getiren Tuncer, şöyle konuştu:

“Sezon başından bu yana palamut avı bir türlü istenilen düzeylere ulaşmadı, hatta son günlerde çok az miktarda avlanıyor.Zaten diğer balık türlerine baktığımız vakit ortada bir bolluk yok. Natürel olarak balıkçılarımız umudunu palamuda bağlamıştı. Artık öyle bir noktaya geldi ki bazı balıkçı arkadaşlarımız palamut ağlarını kaldırmaya başladı.”

Palamudun az avlanmasının tezgahlara negatif yansıdığını altını çizen Tuncer, “Eğer vatandaş kalifiye palamut yemek istiyorsa tanesine 20 lira vermek durumunda kalıyor. Maliyetler çok yükseldi, böyle devam ederse yükselmeye devam edecek gibi de görünüyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Sinop’ta tezgahlarda mezgitin kilogramı 10, hamsi 8, istavrit 6, çinekop 20, barbun 15, kalkan da 60 liradan satılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here