Rize’de “Modern Türk Mutfağı” yarışması düzenlendi

0
236

Rize’de, yöresel yemeklerin modernize edilmesiyle ortaya çıkan lezzetler için “Modern Türk Mutfağı” yarışması düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında Türkiye’nin dünyaca ünlü yemek şefleri yarışmada, Rizeli genç şef adaylarıyla buluştu.

Rize Anadolu Otelcik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin katıldığı yarışmada 18 öğrenci başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere 3 bölümde 20 dakika içinde yemek hazırladı.

Yarışma sonunda dereceye giren yemekleri yapan öğrencilere ödülleri verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünyaca ünlü şeflerini Rize’ye getirdiklerini söyledi.

Bu şefleri turizm sektöründe hizmet verecek öğrencilerle buluşturduklarını ifade eden Hocaoğlu, şunları kaydetti:

“Turizm Haftası kapsamında bu sektörde yarın hizmete aday gençlerimizi sektörümüzün temsilcileriyle buluşturarak bir farkındalık oluşturmayı amaçladık.  Bu vesiyle de üç kişilik ekipler halinde altı ekipten oluşan 18 öğrencimizin yarıştığı ve jüri üyeliklerini Aşçılar Derneği Başkanı Adnan Öztürk ile Türkiye’deki ünlü mutfak şeflerinin yaptığı, ‘Modern Türk Mutfağı’ konulu yarışmayı düzenledik.”

Mutfak Şefi Emre İnanır ise yarışmanın konseptinin yöresel mutfak olduğunu belirterek, “18 genç öğrenci başlangıç, ana yemek ve tatlı olmak üzere 3 bölüm halinde yarışacak. Yaklaşık 20 dakikada bu tabaklarını hazırlayacaklar. Yöresel yemeklerimizi modernize bir şekilde çıkartmaya çalışacaklar. Öğrencilerimizden bunu istedik.” dedi.

Etkinliğe, Rize Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Sivrikaya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Aşçılar Derneği Başkanı Adnan Öztürk, turizm sektöründe hizmet veren işletmeciler ve vatandaşlar katıldı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here