“Rusya’yı enflasyon baskısı bekliyor”

0
265

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamer Kasım, “Türkiye’den birtakım ürünleri almaması, almadığı ürünlerin fiyatını Rusya içerisinde arttıracağı için Rusya’da enflasyon baskısına da neden olur” dedi.

Prof. Dr. Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesine Rusya’nın verdiği tepkinin aşırı olduğunu söyledi.

Ukrayna krizinin ardından Batı’nın Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlara Türkiye’nin katılmadığını anımsatan Kasım, “Hem Batı tarafından böyle bir yaptırıma uğrayan Rusya bir de ekonomik anlamda Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlardan dolayı enflasyon baskısı ile karşılaşırsa bunun Rus ekonomisine zarar vereceği açık. Bu da Rusya açısından çok rasyonel değil” diye konuştu.

Rusya’nın, Türkiye’ye turistlerin gelmesine yönelik seferleri de durdurduğunu dile getiren Kasım, “Bunun yanında 1 Ocak 2016’dan itibaren vizesiz geçiş uygulamasını kaldıracağını duyurdu. Bunların hepsini Rusya’nın paket olarak uygulamaya kalkması demek, sadece Türkiye’ye değil Rusya’nın da ekonomisine çok ciddi bir darbe anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

– “Türkiye, alternatif pazarlar bulabilir”

Rusya’nın sebze meyve alımı gibi diğer konularda bazı kısıtlamalara gitmesinin kendi iç piyasasını da olumsuz etkileyeceğini belirten Kasım, şöyle devam etti:

“Türkiye’den birtakım ürünleri almaması, almadığı ürünlerin fiyatını Rusya içerisinde arttıracağı için Rusya’da enflasyon baskısına da neden olur. Rusya’nın ekonomisi açısından da yapılanlar rasyonel değil. Sonuçta Türkiye, belki bu yıl olmaz ama önümüzdeki yıl bu ürünler için alternatif pazarlar bulabilir.

Rusya bu ürünleri bir şekilde almak zorunda. Türkiye’den domates almıyorsa bu domatesi iç piyasaya sunmak zorunda. Bunu da başka kaynaktan alması gerektiği anlamına geliyor. O da daha pahalıya alacağı anlamına gelir. Bu olay da Rusya’da gıda fiyatlarında artışa neden olur. Gıda fiyatlarındaki artış da otomatik olarak Rusya Federasyonu’nda enflasyona yansır. Enflasyon artışına neden olur.”

Kasım, Rusya’nın bu tarz yaptırımlar uygulamasının kendi iç piyasasını olumsuz etkileyeceğine dikkati çekerek, Rus ekonomisi açısından bu yaptırımların çok rasyonel olmadığını söyledi.

Rusya’da bir süre sonra enflasyon baskısı görülebileceğini anlatan Kasım, “Her halükarda yüzde 0,1-0,2’den az olmayan bir enflasyon baskısı Rusya’yı bekliyor. Bu daha yukarılara da çıkabilir. Çünkü gıdanın şöyle bir özelliği var. Siz bunu almak zorundasınız. Bir şekilde Rusya bunu alacak” dedi.

– “Türkiye, Rusya’nın doğalgazına bağımlılıktan kurtulmalı”

Kasım, Rusya’nın Türkiye’ye verdiği doğalgazı kesmesinin onun güvenilirliğini zedeleyeceğini, özelikle enerjiyi bir silah olarak kullanmaya kalkarsa enerji arz eden ülke olarak uluslararası piyasalardaki güvenilirliğini kaybedeceğini vurguladı. Kasım, “Türkiye, 16,5 milyar dolar gibi bir para vermiş. Bu, GAZPROM gelirlerinin yüzde 18’i gibi bir rakam ediyor. Bu da şu demek, GAZPROM’un bu gelirden de mahrum kalması anlamına gelir ama bunu ben pek yapacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Türkiye’de doğalgazın yüzde 55’inin Rusya’dan ithal edildiğine işaret eden Kasım, “Rusya doğalgazına bağımlılık oranı en kısa sürede azaltılmalı, Zaten Türkiye bunu yapıyor. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan ile ilgili olan ve dev bir projedir. Bu tamamlandığında Türkiye için de Avrupa için de gerçekten Rusya’ya olan bağımlılığı azaltıcı bir proje. Öte yandan Katar’dan sıvılaştırılmış doğalgaz alımı anlaşması yapıldı. Bu da yine önemli bir proje” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here