Safranbolu 21. yılını kutluyor.

0
251

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu’nun UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasının 21’inci yıl dönümüne ilişkin, “Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu muazzam kenti gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Safranbolu’nun 17 Aralık 1994’te Dünya Mirası Listesine alındığını anımsattı.

Safranbolu’nun gerçekleştirilen restorasyonlar ve bilinçli korumacılıkla hem geçmişi günümüze taşıdığını hem de en iyi korunan şehir unvanını almaya hak kazandığını ifade eden Aksoy, “1800’lü yıllarda Anadolu’da neredeyse her şehir yaşam tarzı ve mimarisiyle Safranbolu gibiydi. 1950’lere gelindiğinde modernleşme, şehir dokusundan kültürel yaşama kadar birçok alanda savaşı kazandı. Safranbolu, bunların arasında istikrarlı bir şekilde tarihini ve kültürünü koruyan kent oldu. 2009 yılından itibaren ilçede restorasyona çok büyük önem verdik. Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu muazzam kenti, gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Aksoy, 21 yıl önce UNESCO’ya giren Safranbolu’nun, korumacılıkta çok önemli başarı sağladığını, Osmanlı döneminden kalan birçok eserin restore edildiğini ve bu restorasyonların durmaksızın sürdürüldüğünü belirtti.

Safranbolu’da tarihi evlerin birbirinin ışığını engellemediğini vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:

“Bu sebeple UNESCO’nun bu yılı ‘Işık Yılı’ olarak kabul etmesi, bizim de Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizde alt temayı ‘Mimaride Işık’ olarak belirlememiz daha da anlam kazandırırken bu temanın Safranbolu’ya ayrıca yakıştığını düşünüyorum. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu ‘Dünya kenti’ yapmış, sivil Osmanlı mimarisini taşıyan geleneksel Türk evleriyle doğal güzellikleriyle ve tarihi boyutuyla da ün kazanmış nitelikli bir kenttir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here