Ana Sayfa Genel “Sağlık meyvesi” güzyemişinin üretimi artırılacak

“Sağlık meyvesi” güzyemişinin üretimi artırılacak

0
304

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, “mucize yemiş” adıyla da bilinen ve birçok hastalığın önlenmesinde etkili likopen maddesini barındıran güzyemişinin üretimini artırmak amacıyla çalışma yaptıklarını belirterek, bu kapsamda Artvin, Rize, Giresun ve Samsun’da üretim istasyonları kurulduğunu söyledi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006 yılında üniversitelerinin araştırma ve uygulama sahasında yetiştirmeye başladıkları güzyemişinin (elaeagnus umbellata) bir sağlık meyvesi olduğunu, bu meyveyi Karadeniz Bölgesi genelinde yaygın hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Mucize yemiş” adıyla da bilinen ve birçok hastalığın önlenmesinde etkisi bulunan güzyemişinde likopen adı verilen maddenin domateste bulunanın 17 katı olduğunu bildiren Çelik, “Bu meyve, prostat ve pankreas kanseri başta olmak üzere tüm kanser hastalarına faydalı olan likopen maddesini önemli oranda barındırmaktadır. Ayrıca eklem ve romatizma ağrıları, astım, cilt yenileme, bağışıklık sistemi kuvvetlendirme ve pek çok hastalıklara çok iyi gelen bir organik üründür. Bu nedenle bölgemizde yaygınlaştırmayı ve tüketimini artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Çelik, Asya orijinli bir bitki olan güzyemişinin sağlıklı yaşam adına birçok faydası olmasına karşın Türkiye’de henüz yeterince tanınmadığı ve yeterli üretiminin yapılmadığına dikkati çekerek, bu meyvenin özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çok hızlı ve kolay yetiştiğini vurguladı.

Yetiştirildiği ülkelerde ilgi gören ve ekonomik getirisi yüksek olan güzyemişinin üretimini artırmak amacıyla Artvin, Rize, Giresun ve Samsun’da üretim istasyonları kurduklarını anlatan Çelik, “Sıfırın altında 40 dereceye kadar soğuğa ve kurak koşullara dayanan bir yapısı bulunan meyve, Türkiye’de alternatif ürünler içinde en kolay ve ekonomik yetiştirilebilecek türdür. Uzakdoğu’da geleneksel besin kaynaklarından biri olarak tüketilen ve ‘kutsal zeytin’ olarak nitelendirilen bu meyve taze, meyve suyu, reçel, jöle, sos, kuru olarak tüketilebilmektedir. Yaprak, kök ve çiçeklerinden ise ilaç sanayisinden yararlanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Güzyemişinin yoğun dikenli ve bodur bir ağaç olan zeytinimsi bitkiden elde edildiğini, kök yapısında bulunan azot tutucu yardımcı bakteriler sayesinde kısır coğrafyalarda başarıyla büyüyebildiğinin altını çizen Çelik, fakültenin araştırma ve uygulama sahasında 3 dönümlük alanda yetiştirdikleri meyveden bu yıl 3 tona yakın ürün alacaklarını belirtti.

– “Likopen içeriği, güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır”

İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu da insan yaşamında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret etti.

Sağlıklı yaşamın dengeli beslenmeyle mümkün olduğunu vurgulayan Elmacıoğlu, doğada bulunan birçok sebze ve meyvenin içeriğindeki mineral ve vitaminlerin sağlık için önem taşıdığını söyledi.

Güzyemişinin içeriğinde kanseri önleyen likopen maddesi bulunduğunun altını çizen Elmacıoğlu, şunları kaydetti:

“Likopen içeriği, güzyemişinde domatesten 17 kat daha fazladır. Antibakteriyel bir meyvedir. Sağlık açısından son derece önemlidir. Likopen, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Biyoaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beta karoten, lutein, A, C ve E vitaminlerince zengindir. Birçok araştırma göstermiştir ki likopen prostat kanseri, sindirim sistemi, göğüs kanseri, akciğer kanseri ve yaşlılıktan dolayı oluşan kalp dejenerasyonunu aktif olarak engelleyebilir. Güzyemişini, taze olarak tüketimini sevmeyenler meyve suyu, reçel, kuru meyve olarak tüketebilir.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here