“Sakin Şehir” Şavşat’ ın beyaz güzelliği

0
424

İtalya’nın Milano şehrinde 21-23 Haziran tarihlerinde Cittaslow 2015 Genel Kurulu’nda “Sakin Şehir” unvanı alan Şavşat ilçesi, bölgeye yağan karla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Doğal güzelliği, ahşap mimarisi, sessizliği, kültürü, müziği ve doğal yaşamıyla yerli yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçe, yağan karla kış mevsiminde de ziyaretçilerine güzel manzaralar sunuyor.

aa_picture_20151215_7059996_web

Şavşat-Ardahan karayolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 1500 rakımlı Yavuzköy köyünde doğa karla birlikte adeta beyaz gelinlik giydi.

Bölge, doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarının uğrak mekanı haline geldi.

Arvin Valisi Kemal Cirit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki doğallığın bütün unsurlarının kültürel ve turizm ortamında rahatlıkla yaşandığını dile getirerek, şunları söyledi:

“İlçemizi ziyaret eden turistlere buranın kültürüne uygun olarak ne varsa onu sunmaya çalışıyoruz. Büyük şehirlerde yaşayan insanlarımızın üzerlerindeki stresi atmak üzere hazır bir kent var ve bu doğallıkla birlikte bütün organik unsuruyla birlikte yani tarımından turizmine kadar gelsinler buralarda yaşasınlar.”

aa_picture_20151215_7059995_web

Cirit, turizm destinasyonu içerisinde Şavşat’ın turizm organizasyonları gerçekleştirecek kapasiteye sahip olduğunu anlatarak, kış ve doğa turizmine sahip bir kent olduklarını dile getirdi.

Yörenin kış ile birlikte ayrı bir güzelliği ziyaretçilere sunduğunu ifade eden Cirit, “Şavşat ve bölgede kar yağıyla, ziyaretçiler seyrine doyum olamayacakları görüntüleri izleyebiliyorlar. Bölgemiz sadece yazın değil kışında ayrı güzellikler barındırıyor. Onun için Sakin Şehir Şavşat’ı kışın da yerle ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi.

Artvin’in, turizm potansiyeliyle başta Türkiye olmak üzere dünyada dikkati çektiğine vurgu yapan Cirit, “İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirketin araştırmasında Artvin, ‘100 Küresel Turizm Destinasyonu’ listesinde yer aldı. Artvin, sadece coğrafyası ile değil kente gelen turist akını ile seçildi. Şavşat’a gelen konuklarımızın mutlu bir tatil geçireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Cirit, Şavşat’ın kısa zamanda yerli ve yabancı turistlerle seyahat acentelerinin tercih ettiği bölge haline gelmesinden memnun olduğunu belirterek, batıdan bu bölgeye turist akını olduğunu söyledi.

– Yöre halkı turizm hareketliliğinden memnun

İlçe sakinlerinden Atilla Doğan, Şavşat’ın doğal güzelliğiyle insanı büyülediğini dile getirerek, “İlçemiz ulaşım anlamında zor olduğu için fazla bilinmiyordu. Sakin Şehir seçilmesiyle birlikte özellikle turizm acentelerinin ziyaret edilmesi gereken bölgelerin başında ilk tercih ettikleri bölge haline geldi” sözlerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here