Samsun’ da “Tabiatta Ders Var Projesi”

0
258

Samsun’da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan “Tabiatta Ders Var Projesi” kapsamında belirlenen okullardaki öğrenciler, bazı dersleri sınıf yerine doğada yapıyor.

Proje kapsamında öğrenciler, bazı derslerini Kızılırmak Kuş Cenneti’ndeki açık alanda görüyor. Öğrencileri ders gördükleri alanda ziyaret eden Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin’den proje hakkında bilgi aldı.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada birçok eğitim metodunun denendiğini, bunlardan birinin de sınıf dışı eğitimler olduğunu anlattı. Bu eğitim metodunun dünyada kabul görmeye başladığını belirten Şahin, söz konusu projeyle çocukların doğa ve tabiat sever bireyler olmasının hedeflendiğini söyledi.

“Tabiatta Ders Var Projesi” ile öğrencilerin bir taraftan derslerini öğrendiğini, diğer taraftan doğal ortamda mutlu olduklarını vurgulayan Şahin, “Çocuklarımız eğlenerek birtakım şeyleri öğrenecekler. Üşüyerek soğuğu, terleyerek sıcağı görecekler. Bu tabiatın içerisinde Allah’ın yarattığı güzel nimetleri görecekler” dedi.

Söz konusu projeyle 350’den fazla kuş türünü, çeşitli hayvanları ve doğal güzellikleri barındıran Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin de farkındalığını arttırmayı hedeflediklerini kaydeden Şahin, şöyle devam etti:

“Bu bölge bizim için tabiri caizse bir yüzük taşı gibi. Ayrıca burası sadece Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri değil, dünyada Ramsar Sözleşmesi’ne dahil olmuş yerler arasında. Onun için burayı göz bebeğimiz gibi koruyoruz. Zararlı olabilecek hiçbir şeye müsaade etmiyoruz. Yine önemli konulardan biri göz bebeğimiz olan yavrularımızın eğitimlerini burada daha iyi alması, daha sonra aileleriyle gelmeleri, sınıf arkadaşlarına veya gelemeyen arkadaşlarına anlatmaları. Biz bir şekilde önce Samsun’a sonra Türkiye’ye ve dünyaya burayı anlatacağız. Bir taraftan da sınıfta kağıtla, kalemle ve kitapla öğrendiğimiz bilgileri dokunarak, zihnimizde daha çok yer ettiğini görerek, yaşayarak eğitim vereceğiz.”

– Tabiat sevgisi

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz da Kızılırmak Deltası’nda uygulanan “Tabiatta Ders Var Projesi” ile öğrencilerin daha fazla tabiat sevgisi kazanacaklarını inandığını söyledi.

Uygulamalı süren tabiat dersleriyle öğrencilerin doğal yaşamı yerinde görebilme ve öğrenebilme şansına sahip olduklarına dikkati çeken Yılmaz, “Biz de bu projeye katkı vermeye çalışıyoruz. Bu katkı sayesinde burayı ziyaret ederek ders alan çocuklarımız, evlerinde tabiat zenginliklerini anlatıyor. Buranın farkındalığını artırıyorlar. Biz de bu farkındalığı artırarak, bu büyük potansiyeli turizm potansiyeli haline getirerek şehrimizin önemli bir turizm kazanım alanı haline dönüştürmeye yönelik çabamıza dolaylı olarak katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Girgin ise proje kapsamında 48 öğretmen ve 48 öğretmen adayının katılımıyla 672 öğrencinin okul dışı alanlarda tabiatta eğitim almalarını sağladıklarını ifade etti. Girgin, “Çocuklarımızın tabiatla modern hayatın etkisinden kurtularak doğal hayatın ve hayat döngüsünün üzerinde bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz. Aynı zamanda Kızılırmak Deltası’na dikkati çekmek istiyoruz” dedi.

Öğrencilere uzmanlar tarafından ekolojik tarım, çevre kirliliği ve doğal döngüyle ilgili eğitim verildiğini, öğrenmeyi külfet almaktan çıkarıp eğlenceli hale getirdiklerini vurgulayan Girgin, projenin gelecek sene tüm okullarda uygulanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here