Samsun’a yerli tramvay

0
282

Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar Makine AŞ arasında yaklaşık 13 milyon avroluk raylı sistem alımı ihalesi protokolü imzalandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait Samsun Proje İmar, İnşaat, Yatırım, Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (SAMULAŞ) “Gar-Tekkeköy Hafif Raylı Sistem Hattı Projesi” kapsamında gerçekleştirilen ihale sonucunda en uygun fiyatı veren Durmazlar Makine AŞ ile sözleşme protokolü imzalanması dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da hafif raylı sistemin 2010 yılında 16 tramvayla hizmete girdiğini hatırlattı.

Yılmaz, 2013 yılında 5 tramvay alımı için ihaleye çıkıldığını, Çinli bir firmanın ihaleyi kazandığını belirterek, “İlk tramvaylarımızı İtalyanlar yapmıştı. İkinci ihaleye alanlar ise Çinliler oldu” dedi.

İnsanların tramvaya alıştığını anlatan Yılmaz, mevcut 17 kilometrelik hattın artık uzatılmasının gerekli hale geldiğini kaydetti.

Şimdi 14 kilometrelik bir hat oluşturduklarını bildiren Yılmaz, şöyle devam etti:

“Hattımız böylece 31 kilometreye çıkıyor ama ulaşımı 21 tramvayla sağlamak zor. Yeni tramvay ihtiyacımız doğdu. 8 tramvay alımı ihalesini Bursa’da İpek Böceği Projesi’yle üretime başlayan Durmazlar Makine kazandı. 2013 yılında yaptığımız ve Çinlilerin kazandığı tramvay ihalesini de yerli bir firmaya vermeye çalışmıştık. ‘Yerli bir firma ihaleye girse, bizim insanımız üretse de paramız yurt dışına gitmese’ diye çaba içindeydik. Son ihale aşamasında bu çabamızı artırdık. Paramızın yurt dışına gitmesini istemediğimizi Durmazlar Makine firmasına ilettik ve çok şükür, ihaleyi yerli firmamız aldı.”

– Yerli üretim

Tramvayların birinin maliyetinin 1 milyon 539 bin avro olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“8 tramvayın maliyeti 13 milyon avro civarında. Bunlar, daha önce İtalya’dan aldığımız tramvaylara benziyor. 32 metre uzunluğunda, 2,65 metre genişliğinde ancak bu tramvayların ağırlığı, İtalyan tramvaylarından 2 ton daha düşük. Tramvayların ağırlığı çok önemlidir. Çünkü tramvaylar ağırlaştıkça elektrik işletme giderleri ve frenleme sisteminin üzerindeki yük artar. Motorlar daha kısa sürede yıpranır. Onun için tramvaylar hafif malzemeden yapılır. Tramvayın kütlesel ağırlığı azaldığı sürece işletme kolaylıkları ve enerji tasarrufu ortaya çıkar. İtalyan tramvayları 43 tondu, yerli tramvaylarımız ise 41 ton. Her tramvay vagonunda 3 otomobil ağırlığını azaltmış olacağız, ayrıca her tramvayda 20 yolcu daha fazla taşıyacağız.”

Türkiye’de üretilen teknolojiyi desteklemenin yöneticilerin üzerine düşen bir görev olduğunu vurgulayan Yılmaz, rekabet mücadelesinde yerli üretimi şanslı kılmaya yönelik şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

Kendilerinin de belediye olarak bu çabayı gösterdiklerini dile getiren Yılmaz, “Ülkemiz sanayisine verdikleri bu katkıdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Bu imalatın Türkiye’de yapılmış olmasından dolayı mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından Başkan Yılmaz ile Durmazlar Makine AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Durmaz tramvayların alımına ilişkin protokol imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here