Samsunlulara “Simülasyon tırı” ile deprem anlatılıyor

0
233

Samsun Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın geçtiği yerlerdeki vatandaşlara farkındalık oluşturulmak amacıyla “Simülasyon tırı” ile deprem deneyimi kazandırıyor.

20160208_2_14168720_5272757_Web

Cumhuriyet Meydanı’na yerleştirilen “Simülasyon tırı”nda vatandaşlara depremle ilgili uygulamalı olarak eğitim veriliyor. Simülasyon tırında vatandaşlar ve öğrencilere “Deprem Sarsıntı Masası”nda 6,2, 6,5 ve 6,7 büyüklüğündeki depremler yaşatılıyor. Ayrıca vatandaşlar simülasyon tırındaki özel odalarda sel, heyelan ve yangınlar konusunda da bilgilendiriliyor.

AFAD Samsun İl Müdür Vekili Yusuf Aysu, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda bulunan şehirlerdeki vatandaşların simülasyon tırı ile eğitildiğini söyledi.

Simülasyon tırının mobil olması nedeniyle birinci derecedeki bütün Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan bütün illere gideceklerini anlatan Aysu, “Anadolu Fay Hattı üzerinde yaşayanlara deprem ve afet anında yapmaları konusunda eğitiyoruz. Tır içindeki ‘Deprem Sarsıntı Masası’nda vatandaşların deprem anını yaşamaları için 6,2, 6,5 ve 6,7 şiddetindeki deprem sarsıntı oluşturuyoruz. Bu sayede hiç deprem yaşamamış vatandaşlarımız deprem anını yaşamış ve o anda panik yapmadan ne yapması gerektiğini öğrenmiş oluyor” dedi.

Aysu, tırın içinde bulunan özel odalarda vatandaşların yangın, heyelan ve sel gibi konularda da eğitildiğini aktardı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here