Şavşat Kalesi

0
27
DCIM100MEDIADJI_0060.JPG

Şavşat Kalesi, Merkez Söğütlü Mahallesi’nde, Şavşat kent merkezine 4km. uzaklıkta, Artvin-Ardahan karayolu güzergâhında, iki derenin birleştiği vadinin içerisinde, fazla yüksek olmayan ana kaya üzerinde oval biçimde şekillenmiş, 4 bin metrekare büyüklüğündeki surla çevrelenmiş iç kalesi, 950 m. rakımda ve stratejik bir alanda bulunmaktadır.
Kalenin tarihsel geçmişi Ortaçağ dönemine dayanmaktadır. Bu dönemde yöreye hakim olan Gürcü Bagratlı Krallığı tarafından X. yüzyılda inşa edildişi, XVI. yüzyıl içerisinde Osmanlı egemenliğine girerek XIX. yüzyılın ortasına kadar Şavşat Beylerinin oturduğu yönetim yapısı olarak işlev gördüğü tespit edilmiştir. 1572 tarihli II. Selime ait Osmanlı belgesine göre Kalenin esaslı onarım gördüğü anlaşılmıştır. XVIII. yüzyılın ortalarında ünlü seyyahımız Evliya Çelebi, Kaleden aynı adla kısaca söz eder.

1987 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen kale, uzun yıllar kendi kaderi ile baş başa kaldıktan sonra 2007 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi adına Arkeolog ve Sanat Tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Osman Aytekin başkanlığında Ülkemizin farklı üniversitelerine mensup değişik branşlardaki bilim insanlarıyla başlatılan arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları sayesinde; yörede ilk kez yok olmaya yüz tutmuş tarihsel bir değerin yeniden ayağa kaldırılması sonuç vermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun 17.07.2007 tarih ve 2007/12511 sayılı yazılarına istinaden TC Kültür ve Turizm Bakanlığının izin ve destekleriyle yürütülen kazılar neticesinde kalenin önemli bir bölümü kazılmış, kaleye çıkış sağlayan otantik merdivenler ve bekçi kulübesi yapılmış, hamam kalıntısı, şarap mahzeni, bey konağı ve şarap küpü, eczane ile zeminine yerleştirilmiş küpler, yiyecek-içecekleri depolama mekanları gibi birçok mimari kalıntı ortaya çıkarılarak konserve edilmiştir. Başta Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’a ait altın ve gümüş sikke ile taş malzemeden top gülleleri olmak üzere çok sayıda müzelik değerde seramik kap örnekleri taşınır kültür varlığı çıkarılarak dönemsel tanımlamaları yapılmış ve Artvin’de müze olmadığından Rize müzesine teslim edilmiştir.

TEILEN
Önceki İçerikRize Müzesi
Sonraki İçerikÇatak Kanyonu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here