Savunma sanayisi için üretiliyor

0
281

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesince Türkiye’nin savunma ve uzay sanayisinde kullanabilmesi için nanoteknoloji ile yüksek sıcaklığa, oksidasyona ve korozyona çok daha dirençli termal bariyer kaplamalar üretiliyor.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın, fakültelerinde “Kariyer Geliştirme Projesi” kapsamında nanoteknoloji yöntemiyle yürütüldüğünü, Türkiye açısından uzay ve savunma sanayisi için önem taşıdığını söyledi.

Savunma ve uzay sanayisinin her geçen gün gelişip yeni teknolojilerin kullanılmasını sağladığını belirten Gürbüz, “Savunma ve uzay sanayinde kullanılan malzemelerin aşırı sıcaklığa, oksidasyona ve korozyona maruz kaldığı için ömürlerinin kısalmasının önüne geçmek için çalışıyoruz. Bu nedenle aşırı ısıya maruz kalan malzemeleri termal bariyer ile kaplayarak dayanıklılığını ve kullanım ömrünü uzatmayı hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz malzeme savunma, uzay, kimya, elektronik ve mekanik alanda büyük bir eksikliği ve dışa bağımlılığı giderecek” ifadesini kullandı.

Gürbüz, termal bariyer kaplama sisteminin, nanoteknoloji ile seramikle kaplanmasını öngören bir çalışma olduğunu, 2 yıl içinde tamamlanarak kullanımına başlanacağına işaret etti.

Termal bariyer kaplama yöntemi ile ileri teknoloji seramik üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Gürbüz, şunları kaydetti:

“Nanoteknoloji ile geliştirdiğimiz seramik malzeme çok ileri teknolojiye sahip ürünlerdir. Yüksek dayanım gücü, yüksek kararlılık, yüksek sertlik, korozyona, oksidasyona karşı yüksek direnç, aşınma, kimyasal ve mekanik dayanım gücü oldukça fazladır. Malzeme savunma ve uzay sanayinin dışında elektronik, iletişim ve otomotiv sektörleri gibi alanlarda da kullanılabilecek. Bin 500 derece ve üzerinde ısıya maruz kalan her aksamda kullanılabilecek. Bu nanoteknolojik ürün, kullanıldığı yerlerde dayanıklılığı ve uzun kullanımı amaçlamaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here