“Şehzadeler Müzesi” saray hayatına ışık tutuyor

0
289

Osmanlı şehzadelerinden bir çoğunun ilk eğitimini aldığı ve devlet yönetimini öğrendiği yer olması nedeniyle “Şehzadeler şehri” olarak bilinen Amasya’daki “Şehzadeler Müzesi”nde sergilenen bal mumu heykeller, padişah ve şehzadelerin hayat hikayeleri ile dönemin saray hayatına ışık tutuyor.

20160209_2_14179926_5292074_Web

Amasya Valiliği İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen ve şehre gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken Şehzadeler Müzesi, Osmanlı mimarisi ile bal mumundan padişah ve şehzadelerin heykelleriyle Osmanlı dönemini günümüze aktarıyor.

Açılışı 2007’de yapılan Şehzadeler Müzesi, iki katlı ahşap konak şeklinde Osmanlı mimarisine uygun olarak restore edilerek 1 milyon 200 bin lira maliyetle hazırlandı.

Müzede rehberlik yapan arkeolog Zuhal Korkut, AA muhabirine yaptığı açıklamada Hatuniye Mahallesi’nde aslına uygun olarak inşa edilen müzenin Amasya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle karşılandığını söyledi.

20160209_2_14179926_5292068_Web

İki katlı müzenin birinci katında Amasya’da valilik yapmış ancak tahta çıkamayan 5 şehzadenin, ikinci katında ise tahta çıkan 7 Osmanlı padişahının heykellerinin bulunduğunu anlatan Korkut, “Şehzadeler Müzesi’nin iç tasarımı 15 ve 16’ncı yüzyıl saray mantığı esas alınarak hazırlatıldı. Şehzade ve sultanların hatıraları müzemizde bal mumu heykeller ile canlandırılmaya çalışıldı” dedi.
Amasya’nın Osmanlı döneminde önemli bir eğitim şehri olduğuna dikkati çeken Korkut, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burada şehzadelerin hayat hikayeleri bal mumu heykellerle canlandırılmaya çalışıldı. Şehzadeler müzesinin iç tasarımı saray motifleri ile dizayn edildi. Halılarımız, kalem işi süslemelerimiz ve o dönemi yansıtan aksesuarlar, Topkapı Sarayı örnek alınarak müzemize bire bir uygulandı. Özellikle şehzadelerin ve sultanların kıyafetleri yine Topkapı Sarayı örnek alınarak müzemize özel olarak yaptırıldı. Müzenin her yıl katlanarak artan yerli ve yabancı ziyaretçisi var. Gelen ziyaretçilerimiz müzemizi çok beğeniyor. Çünkü Amasya’da şehzadelerin anlatıldığı tek müze burası.”

– “En çok Şehzade Mustafa’nın hayat hikayesi merak ediliyor”

Korkut, müzede şehzade ve padişahların LCD ekranda animasyon marifetiyle konuşturulduğunu, hayat hikayelerini anlattıklarını belirterek, “Şehzade ve padişahların hayat hikayelerinin anlatıldığı 30 dakikalık film de müzemizde yayınlanmakta. Yabancı ziyaretçilerimiz kulaklık takarak İngilizce dinleyebiliyor. Ziyaretçilerimiz en çok Şehzade Mustafa’nın hayat hikayesi merak ediyor ve ilgi gösteriyor. Tabii İstanbul’un fetheden Fatih Sultan Mehmet’in hayat hikayesi de en çok ilgi gösterilenler arasında” diye konuştu.

– Şehzadeler Müzesi

Müzede tahta çıkan Yıldırım Bayezid, Çelebi Sultan Mehmed, II. Murad, Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezid Han, III. Murad ile Amasya doğumlu olan Yavuz Sultan Selim ve tahta çıkamamış şehzadeler Ahmet Çelebi, Şehzade Alaettin, Şehzade Bayezid, Şehzade Mustafa ve Şehzade Ahmet, özel kıyafetleriyle bal mumundan yapılmış heykelleri yer alıyor. Heykeltıraş Adil Çelik’in hazırladığı bal mumu heykeller, gerçeğini aratmayacak tarzda birebir padişahları yansıtıyor.

Ahşap binada tavan süslemeleri, ağaç işçiliği, iç dekorasyon, ışıklandırma ve mefruşat tamamen Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtırken müze içindeki dev ekrandan şehzadeler kendilerini ve dönemlerinde geçen önemli olayları konuklara anlatıyor. Özel bir ışıklandırma sistemiyle aydınlatılan konakta bulunan bu dev ekrandan, ayrıca tarihteki önemli bilgileri ziyaretçilerine aktarılıyor.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here