Sinoplular “kruvaziyer turizmi” için tanıtım hamlesi bekliyor

0
214

Bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler ve önemli tarihi merkezleriyle özellikle son 10 yılda kruvaziyerlerin uğrak noktası haline gelen Sinop’a 2016 yılında sadece 2 yolcu gemisinin demirlemesi, turizmcilerde üzüntüye neden oldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Göz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kruvaziyer turizmindeki düşüşte Türkiye aleyhine yurt dışında yapılan olumsuz propagandaların etkili olduğunu söyledi.

Yabancı turistlerin bir yeri ziyaret etmeden önce dikkat ettikleri en önemli konunun güvenlik olduğuna işaret eden Göz, “Dış kaynaklı bazı odaklar ‘Türkiye güvensizdir’ gibi söylemlerle ülkemize karşı olumsuz propaganda yürütüyor. Bu söylemlerle turizmimizi baltalama gayreti içindeler.” dedi.

Kruvaziyerlerin tekrar Sinop’a gelmesi için yapılan “kara propagandayı” bertaraf etmeleri gerektiğini vurgulayan Göz, şöyle devam etti:

“Turist önce güvenlik ister. Yani ülke güvenliği çok önemli. Son dönemde dışarıda aleyhimize yapılan olumsuz propagandalarla ‘Türkiye güvensizdir, gitmeyin’ gibi asılsız söylemlerde bulunuyorlar. Buradaki amaç ülke turizmini baltalamak. Bizim bu yalan ve aslı olmayan propagandaları bertaraf etmemiz gerekiyor. Bunu başarmalıyız ki kruvaziyerlerin gelmesinin önünde hiçbir engel kalmasın. Sonuçta kruvaziyerin gelmesi, ülkelerdeki güvenlikle alakalı bir mesele.”

– Gelen gemi sayısı 2’ye düştü

Güvenlik kadar Sinop’un tanıtımının da önem taşıdığına dikkati çeken Göz, şunları kaydetti:

“2014 yılında ilimize gelen gemi sayısı 31 olmuştu. Geçen yıl ise 5 kruvaziyer gelmişti. Sinop’a son 10 yılda her yıl ortalama 18 kruvaziyer geliyordu. Bu yıl gelen gemi sayısı ise sadece 2. Bu sayıyı tekrardan yükseltmek için atılması gereken tüm adımları atmalıyız. Kruvaziyerleri yönlendiren, yollarını belirleyen firmalara Sinop’u bir şekilde tanıtmamız lazım. Balatlar Kilisesi, inanç turizmi açısından önemli bir yerde duruyor. Gerze başta olmak üzere diğer ilçelerimizde yine inanç turizmiyle alakalı tarihi mekanlar var. Bunları gün yüzüne çıkartıp turizme kazandırırsak geçmişte olduğu gibi yine kruvaziyerlerin Sinop’a gelmesini sağlayabiliriz.”

– “Tanıtım faaliyetlerine öncelik vermeliyiz”

Rota Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Levend ise önümüzdeki süreçte kente gelecek kruvaziyer sayısını artırmak için mutlaka tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

İlgili kurumlarla bu konuda sık sık görüşmeler yaptıklarını ancak henüz istedikleri derecede tanıtıma ağırlık veremediklerini dile getiren Levend, kente gelen kruvaziyer sayısının giderek düşmesinin sektörü zor durumda bıraktığını vurguladı.

Turizmde birinci önceliğin güvenlik olduğunu, Bakanlığın Türkiye’ye yönelik olumsuz söylemlere karşı mutlaka gereğini yapacağını anlatan Levend, “Bakanlık bu söylem ve görüşleri olumluya çevirecek adımlar atacaktır. Tabii bu noktada bizlerin de yerel ölçekte yapmamız gerekenler var. Örneğin ilimizin tanıtımını yeterli ölçüde yapamıyoruz. Yurt dışında yapılan turizm fuarlarına katılan arkadaşlarımız, maalesef konunun uzmanı değil. Gidiliyor geliniyor fakat herhangi bir gelişme yok. Söz konusu fuarlara mutlaka kruvaziyer turizmi alanında uzmanlaşmış kişiler katılmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Levend, tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra şehir içi ulaşım ve yat limanı sorunlarının da bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here