Sivas ve Kayseri bu yolla sahile kavuşuyor

0
247

Sultan İkinci Abdülhamid döneminde yapımı planlanan, Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin birinci etabının, yıl sonu itibarıyla açılacağı belirtildi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski adıyla Dereyolu, şimdiki adıyla Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun yaklaşık 140 yıllık hayal olduğunu belirtti.

Üç etap olarak yapılan projede 28 tünelin yer aldığını söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Proje’nin birinci etabı olan 88 kilometrelik yol bitmek üzere. Yolların sıcak asfaltı dökülüyor. Çok kısa bir süre içerisinde birinci etap tamamlanarak ulaşıma açılacak. Projenin en zor etabı Ordu sınırları arasında yer alan birinci etaptı. Çok şükür bu bölümde çalışmalar gece gündüz devam ediyor. İnşallah yıl sonu itibarıyla hizmet vermeye başlayacak” dedi.

Proje’nin ikinci etabının 2016, üçüncü ve son etabının ise 2017 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini ifade eden Balkanlıoğlu, “Artık Ordu’dan Sivas’a, oradan da Kayseri’ye çok rahat şekilde ulaşım sağlanacak. Bizim en uzak ilçemiz Mesudiye’ydi. Şimdi bu ilçemiz yolun açılmasıyla birlikte 3 saatten, 45 dakikaya inecek. Böylelikle Mesudiye en yakın ilçelerimizden birisi olacak” diye konuştu.

Balkanlıoğlu, “Proje ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülhamit tarafından 1870 yılında Fransız mühendislere çizdirmesiyle başlamış. Bu yol Osmanlı padişahı İkinci Abdülhamid’in hayali olan bir proje. Sultan Abdülhamid’in hayali, uzak görüşlülüğü ve ön görüşlülüğü böylelikle gerçekleşmiş oluyor” ifadesini kullandı.

Projenin yüklenici firmasının büyük bir hızla işini yaptığını ancak özel mülkiyetten geçen bazı yollar nedeniyle şahıslarla anlaşmanın bazen mümkün olmadığını vurgulayan Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

“Küçücük bir arazi parçası bile çok fazla mirasçılara intikal etmiş oluyor. Onların her birine tebligat çıkarmak, rızalarını almak ya da mahkeme süreçlerinin uzun sürmesi biraz zaman aldığından yolun yapımı zaman zaman aksıyor ve yavaş ilerliyor. Bu yolu alan firma çok güçlü olsa da bu tür sorunlarla da karşılaşabiliyor. Biraz daha sabredersek yolun ilk etabı yıl sonu, iki sene içerisinde de yolun çok büyük bir bölümü tamamlanmış olacak. İnşallah bu yolun tam anlamıyla hizmet vermesiyle Karadeniz’den Akdeniz’e çok rahat bir şekilde gidilecek. Sivas ve Kayseri sahile kavuşmuş olacak. Onlarda en kestirme yoldan denize, sahile ve kumsala kavuşacak.”

Vali Balkanlıoğlu, yolun ulaşımın, sanayinin, her şeyin artması anlamına geldiğini, ayrıca yakıt tasarrufu sağlanacağını ve kazaların azalarak can ve mal kaybının da en aza ineceğini sözlerine ekledi.

– “Yol, Ordu’nun kaderini değiştirecek”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun Ordu’nun kaderini değiştireceğine inandıklarını belirterek, “Karadeniz-Akdeniz Yolu tamamlandığında, Ordu Karadeniz’in İç Anadolu ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak. Daha yol açılmadan Sivaslı bazı yatırımcılar Ordu’dan 300 parsel aldı. Bu da yolun önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Yolun tamamlanması için herkes elinden geleni yapıyor. İnşallah 140 yıllık hayal olan bu yol çok kısa sürede ulaşıma açılacak. Bu yol Ordu’nun kaderini değiştirecek” dedi.

“Ferhat gibi dağları deliyoruz” diyen Yılmaz, “Ordu’da Sivas’a, oradan da Kayseri’ye rahatça gitmeye çok az kaldı. Yolun en zor etabı bitti sayılır. Bundan sonrası daha kolay. Herkes gibi bizlerde bu yolun tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah hayaller gerçek oluyor” diye konuştu.

Yılmaz, yolun ödenek sorununun olmadığını, her şeyin istenildiği gibi gittiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here