Soğuk hava kiviyi olumsuz etkiledi

0
212

Doğu Karadeniz’de etkili olan kar yağışı ve soğuk havanın fındığa alternatif olarak dikilen kivi bahçelerini olumsuz etkilediği bildirildi.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, AA muhabirine, mart ayında etkili olan soğuk hava ve kar yağışının 600 rakımın üzerindeki yerlerde kiviyi olumsuz etkilediğini söyledi.

Özellikle son bir hafta içerisinde etkili olan soğuk havanın kiviye zarar verdiğini anlatan Uzunlar, “İlk tespitlerimiz kivide hasar olduğu yönünde ancak ne kadar bir hasar var, onu çalışma yaptıktan sonra tespit edeceğiz” dedi.

Kivinin çok hassas bir meyve olduğuna dikkati çeken Uzunlar, “Ani iklim değişiklileri belki de en çok kiviyi etkiledi diyebiliriz. Bundan dolayı kivide hasarın büyük olduğunu tahmin ediyoruz. Bu sezon büyük beklentiler içerisine girdiğimiz kivinin dondan zarar görmesi hepimizi üzdü” ifadelerini kullandı.

Uzunlar, 600 rakımın altındaki yerlerde ise hasar olmadığını kaydederek, “600’ün üzerinde yaprak ve çiçek açan kivi zirai dondan zarar gördü. Bahçelerimizin büyük bölümünde donun hasarını görmek mümkün. Üreticilerimizden de konuyla ilgili çok sayıda şikayet geliyor” diye konuştu.

Uzunlar, kiviye don sigortası yaptırılmadığını, üreticilerin bu anlamda mağdur olduğunu da sözlerine ekledi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here