Su kabağı ve saksıları resimlerle süslüyor

0
395

Samsun’da tuvalin yanı sıra su kabağı, ağaç gövdesi, saksı gibi farklı yerlere resimler yapan 85 yaşındaki Hikmet Tat, bunun için gerekli materyalleri de kendisi üretiyor.

Samsun’da oturan 5 çocuk babası Tat, 60 yaşında emekli olduktan sonra Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Resim Bölümü’nde 4 yıl eğitim aldı.

aa_picture_20151230_7176735_web

Emeklilikte vaktini resimle değerlendiren Tat, boyadan tuvale kadar kullandığı tüm materyalleri de kendisi üretiyor.

Boyayı mermer tozu ve zeytinyağı ile renklendirici kullanarak elde eden Tat, resimlerini açtığı sergilerde sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Tat, AA muhabirine, resim yapmayı ilkokul döneminden bu yana sevdiğini ancak iş hayatı nedeniyle buna zaman ayıramadığını söyledi.

Emekli olduktan sonra konservatuvarda 4 yıl eğitim aldığını belirten Tat, “Konservatuvarı bitirdikten sonra resim yapmaya başladım. Öncelikle resimlerle evimi donattım. Sonra tatil için gittiğim yerlerde resim sergisi açtım. Hem resimleri sattım hem de tatil yaptım” dedi.

Resimlerinin çoğunu da hediye ettiğini dile getiren Tat, bu nedenle kullandığı malzemelere harcadığı parayı çoğu zaman çıkaramadığını anlattı. Biraz da bunun için malzemeleri üretmeye karar verdiğini bildiren Tat, şunları kaydetti:

“Ağaç gövdelerine, saksılara resim yapıyorum. Son dönemde su kabaklarına resim yapmaya başladım ama bunu bulmakta zorlanıyorum. Sergi açmak için köydeki herkese su kabağı diktirdim ama hava şartları kötü gidince fazla üretim olmadı. Çocuklarıma, torunlarıma, evlerinin teraslarına, balkonlarına su kabağı diktirdim ancak onlar da istediğim şekilde büyümedi.”

Tat, resim yapmanın kendisine büyük zevk verdiğini belirtti.

– “Her bulduğu objeye resim yapıyor”

Tat’ın torunu Firuze Doğan da dedesinin emekli olduktan sonra kendisini tamamen resme adadığını vurgulayarak, “Her bulduğu objeye resim yapıyor. Yeni hobisi de su kabağına resim yapmak. Bu yıl sülalemizde herkese su kabağı ektirdi. 85 yaşında olmasına rağmen halen resimle uğraşıyor. Dedemin para hırsı yok, sadece sergi açıp insanlara yaptıklarını göstermeyi çok seviyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here