Ana Sayfa Genel Süleymaniye Mahallesi’ne Meteoroloji İstasyonu kuruluyor

Süleymaniye Mahallesi’ne Meteoroloji İstasyonu kuruluyor

0
270

Gümüşhane merkeze bağlı Süleymaniye Mahallesi’nde yapımı planlanan kayak merkezine kurulacak meteoroloji istasyonu için İl Özel İdaresi ekipleri karla mücadele çalışması gerçekleştirdi.

İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada, tesise giden 8 kilometrelik yayla yolunda yer yer 5 metreyi bulan kar kalınlığı nedeniyle adeta kardan tüneller açan ekiplerin, tatil günlerinde de çalışarak yolu bir haftada ulaşıma açtığı belirtildi.

İl Meteoroloji Müdürlüğünün destekleriyle Trabzon Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden getirilecek seyyar meteoroloji ölçüm cihazının konulacağı bölgeye kadar Yaydemir ve Dörtkonak yayla yollarından yolu ulaşıma açan ekiplerin, 2 bin 230 metre rakımlı zirveye ulaştığı ifade edilen açıklamada, iki ayrı iş makinesiyle gerçekleştirilen çalışmaların ardından aşırı kar ve çamur nedeniyle yolun arazi tipi araçlarla ulaşabilecek hale getirildiğini bildirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, kurum olarak 5302 sayılı yasanın kendilerine verdiği görevler ve Vali Yücel Yavuz’un talimatları doğrultusunda hizmet çeşitliliğini artırdıklarını belirtti.

Özel İdare’de oluşturulan ekiple Süleymaniye Kayak Merkezi’nde kurum olarak kendilerine verilen görevleri ve talimatları gerçekleştirdiklerini dile getiren Akdoğan, şunları kaydetti:

“Sayın Valimiz Yücel Yavuz’un geçtiğimiz hafta yaptığı görüşmelerin ardından kayak merkezi için önemli meteorolojik verileri toplayacak seyyar meteoroloji istasyonu kurulması kararı verildi. Biz de bu bağlamda hemen ekiplerimizi oluşturarak Yaydemir ve Dörtkonak yayla yollarından istasyonun kurulacağı alana kadar ciddi karla mücadele çalışması yaptık. Yol arazi tipi araçların ulaşabileceği duruma getirildi. Birkaç gün içerisinde Trabzon’dan gelecek ekip istasyonu bölgeye kuracak.”

Akdoğan, İl Özel İdaresi’nde çalışan uzmanlardan oluşan bir ekibin önceki haftalarda Kayseri’ye giderek Erciyes Dağı’nda kurulu tesislerde incelemelerde bulunduğunu, yine Vali Yücel Yavuz’un daveti üzerine kayak merkezini işletenlerin kısa süre içerisinde Gümüşhane’ye gelerek Süleymaniye Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunacaklarını da bildirdi.

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here