Ana Sayfa Genel Tamzara dokuması günümüzde yaşatılıyor

Tamzara dokuması günümüzde yaşatılıyor

0
287

Şebinkarahisar’ın Tamzara köyünde 19. yüzyılda çoğu evde dokunarak Akdeniz Bölgesi ile Mısır, Suriye gibi ülkelere satılan “Tamzara dokuması”nın yaşatılması için kurs açıldı.

Şebinkarahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde dokumaya adını veren Tamzara Mahallesi’nde açılan kursta kadınlar Tamzara dokumasını gelecek nesillere aktaracak.

İlçe Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün el emeği göz nuru denilen Tamzara dokumasının yarın için kadınlara ekonomik katkı da sağlayacağını söyledi.

Çıkarılan ürünlerin özellikle yaz aylarında Tamzara mahallesindeki restore edilen dükkanlarda satışları yapılarak turizme katkı sağlayacağını belirten Erdinç, şunları kaydetti:

“Ekonomik boyuta gelmesi anlamında biraz mesafe yapmalıyız. Bu alanda özel sektör desteğine ihtiyaç var. Özellikle yaz ayından itibaren dükkanlar da sergilenecek. İlçemizde bu önemli eksiği dolduracağız. Çok değerli bir ürün yetiştirmek için yıllar sonra ilk adımları atıyoruz. Kaymakamlık olarak her türlü desteği sağlayacağız.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here