Tarihi evler turizme kazandırılacak

0
236

Gümüşhane’de mimari özellikleriyle öne çıkan tarihi konaklar ve evlerin turizme kazandırılma çalışmaları devam ediyor.

Gümüşhane Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Engin Doğru, Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle eski Gümüşhane olarak bilinen Süleymaniye Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi ve Olucak köyünde özel mülkiyete tabi kültür varlıklarının bulunduğu alanlarda incelemelerde bulundu.

Tarihi değere sahip mimari özellikleriyle Gümüşhane’yi simgeleyen konaklara maliklerinin sahip çıkması gerektiğini ifade eden Doğru, “Gümüşhane evleri geçmiş yaşam kültürümüzün, sanatımızın, saygının, aile yapımızın, dayanışmamızın birer belgesi olarak bugünlere gelmiştir. Gümüşhane mimarisi içinde yaşayan, onun felsefesini kavrayan, geleneklerine bağlı özel mülkiyete ait konakların da mülk sahiplerince restore edilerek insanlığın hizmetine sunulması gerekir” dedi.

Doğru, Kültür ve Turizm Bakanlığınca taşınmaz kültür varlıklarının belgelenmesi, korunması ve onarımına yönelik hazırlanacak ve ilgili Koruma Bölge Kurulunca onaylanacak rölöve çizimi ve restorasyon projeleri için proje yardımı yapıldığı gibi ilgili Koruma Bölge Kurulunca onaylı projeler doğrultusunda uygulama restorasyon yardımı yapıldığını söyledi.

Tarihi evlerin geleneksel Gümüşhane sivil mimarisinin en ilgi çekici unsurlarından oluştuğunu belirten Doğru, “Gümüşhane evlerinin oluşumunu şehrin zengin tarihi geçmişi, topoğrafik özellikleri, iklim şartları, yapı malzemesi ve içlerinde yaşanan hayat biçimlendirmiştir” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here