Tescilli lezzet “Akçaabat köfte” koruma altında

0
278

Trabzon’un yöresel lezzetlerinden “Akçaabat köftesi”, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının (TTSO) girişimleriyle Türk Patent Enstitüsünde tescil edilerek koruma altına alındı.

Türkiye’nin en önemli turizm bölgelerinden biri haline gelen Doğu Karadeniz’de Trabzon, ılıman iklimi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de dikkati çekiyor. Bölgenin en önemli yöresel lezzetlerinden olan “Akçaabat köftesi”, TTSO tarafından yapılan girişimlerle coğrafi işaret korumasına alınarak, Türk Patent Enstitüsünde tescil edildi. Bu kapsamda da TTSO tarafından tescil edilen “Akçaabat köftesi”nin üretiminden tüketimine kadar her aşaması denetim altına alındı.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her bölgenin ve yörenin kendisine has yemek kültürü olduğunu söyledi.

Doğu Karadeniz’de bu kapsamda değerlendirme yapıldığı zaman Akçaabat köftesinin ön plana çıktığını vurgulayan Hacısalihoğlu, “Akçaabat köftesini coğrafi işaret altına almamızın nedeni, Akçaabat köftesini koruma altına alarak, özelliklerini değişmeden sabit tutmaktır. Çünkü Akçaabat köftesi bölgenin yöresel lezzetleri arasında meşhur olmuş bir üründür. Bu nedenle TTSO olarak Akçaabat köftesini coğrafi işaret korumasına almak istedik. Bunun için de Akçaabat Belediyesi ile hareket ettik” dedi.

Hacısalihoğlu, amaçlarının Akçaabat köftesinin korunması ve Türkiye’de aynı standartlarda üretilerek, tüketiciye sunulması olduğuna dikkati çekerek, “Bununla ilgili coğrafi işaretin alınması şarttı. Onun için bu yönde çalışma gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

– “Amaç, doğru işlemlerin yapılıp yapılmadığıdır”

Akçaabat köftesinin standartlarının belli olduğunu da vurgulayan Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akçaabat köftesinde kullanılan standartlar zaten mevcuttu. Bu standartlara uygun olarak da müracaatımızı yaparak, coğrafi işaretini aldık. Bu günlerde de coğrafi işaret tescilinin uygulamaya geçmesi için çalışmalara başladık. Burada önceliğimiz, Akçaabat köftesinin belirlenen standartlara göre üretiminin yapılması ve bunun tüketicilere sunulmasıdır. Bunun için üretiminden, pişirilmesine ve tüketimine kadar her detay bizim için önemli. Yapacağımız çalışmalar, istediğimiz standartları sağlayacak köftelerin piyasaya sürülmesini sağlayacaktır.”

Hacısalihoğlu, bu kapsamda bir denetim ve kontrol mekanizması kurduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Bu kontrol sisteminde, Akçaabat köftesi yapacak olan iş yerlerimizin, yapacak olduğumuz denetimle ve onlara verecek olduğumuz belgeyle Akçaabat köftesini üretip, satmaya sahip olduklarını belirleyeceğiz. Bu konuda yapılan çalışmada şu anda TTSO ve Akçaabat Belediyesi ile oluşturduğumuz yönetim kurulu ve bunun altında oluşacak olan denetleme uzmanlarıyla yapılacak. Yaklaşık 20 civarında denetleme uzmanı var. Bunlar iş yerlerine gitme suretiyle bu denetimleri yapacaklar. Denetimlerin ardından da lisans verme suretiyle iş yerlerinde Akçaabat köftesini yapmaya başlayacaklar.”

Denetimlerin 6 ayda bir sıklıkla gerçekleştirileceğini işaret eden Hacısalihoğlu, “Amaç, doğru işlemlerin yapılıp yapılmadığıdır. Akçaabat köftesi bundan sonra denetim altındadır, üretim ve pişirme standartlarına göre yapılacaktır. Lisans belgesinin olduğu yerde tüketicilerimiz rahatlıkla Akçaabat köftesi yiyebilirler. Bu sayede tüketicilerimizin, belgeyi verdiğimiz iş yerlerinde güvenli bir şekilde hiçbir katık maddesi olmayan bir ürün alarak yemelerini sağlamış olacağız” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here