Tosya’da üreticiler yeni pirinç çeşidi ile tanıştı

0
347

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde düzenlenen etkinlikte üreticilere yeni çeltik çeşitleri tanıtıldı.

Tosya Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ilçeye bağlı Ortalıca köyünde pirinç tarlasında düzenlenen etkinlikle, pirinç üreticilerine Efe ve Paşalı isimli iki yeni çeltik çeşidi hakkında bilgi verildi.

Etkinlikte konuşan Tosya Tarım Kredi Kooperatifi  Ziraat Mühendisi Hüseyin Bozkır, çeltik alanlarını daha verimli kullanmak ve birim alandan daha fazla ürün alabilmek için yeni çeşitlerin üreticilere tanıtıldığını söyledi.

Efe tohumunun 115 ile 120 gün içerisinde olgunlaştığını belirten Bozkır, ”Başak yanığına karşı dayanıklı olup, tanelerinin hepsi aynı anda olgunlaşıyor. Randımanı yüzde 65-70 arasında. Erkenci bir çeşit olduğu için bölgede meydana gelen mercan soğuklarına yakalanmadan tanesini dolduruyor. Paşalı  tohumunda ise kardeşlenme oranı çok yüksek olduğu için dekara 18 kilogram tohum ekimi öneriyoruz. Osmancık çeşidine göre yaklaşık 10 gün daha erkencidir ve mercan soğuklarından zarar görme oranı Osmancık türüne göre daha düşüktür” dedi.

Etkinliğe Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Yağmur, Kargı Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Hüseyin Aksi, Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken ile çeltik üreticileri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here