Trabzon’un Önemli Din Alimi Ahmet Yaşar Hoca Efendi Vefat Etti

0
320

Türkiye’nin önemli alimlerden Ahmet Yaşar Hoca eşinin vefatının üzerinden 24 saat geçmeden vefat etti.
Eşi Hatice Yaşar’ın vefatının üzerinden 24 saat geçmeden Ahi Evren Kalp Damar Cerrahisi Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören ve Trabzon’un yetiştirdiği önemli din alimlerinden Ahmet Yaşar Hoca da vefat etti.
Nakşibendi- Gümüşhanevi meşayihinden Ahmet Yaşar Hocanın cenazesi 9 Mart Çarşamba günü öğle namazını müteakip Trabzon İskenderpaşa Cami’nden kalkacak.

Ahmet Yaşar Hoca Efendi Kimdir?

İlim ehli bir ailenin evladı olarak 1934 yılında Trabzon’un Of ilçesinin Ballıca köyünde dünyaya geldi. Dört yaşında Kur’an-ı Kerim okumaya, altı yaşında Arapça ve dini eğitim tahsiline başladı. Bölgesindeki Süleyman Sula, Süleyman Çıkrık gibi meşhur hoca efendilerden ders okuyarak Muhammed Sula hoca efendiden 18 yıl süren eğitimini tamamlayıp icazetini aldı. Askere gitmeden evvel hafızlığa başladı ve tamamladı. 1959 yılından 1977 yılına kadar 18 yıl boyunca yüzlerce talebe okuttu.

1960 Yılında Gümüşhaneli Dergah’ına mensup Nakşibendi Tarikatı şeyhlerinden Trabzonlu Hacı Abdurrahman (Beşikçi) Efendi ile tanışarak Tarikatı Nakşibendi’ye intisap etti. Hacı Abdurrahman Efendi’nin 1972 yılında vefat etmesi üzerine aynı vazifeyi devam ettirmeye başladı. 1979 yılında Yavuz Selim Vakfı’nın kurulmasına vesile oldu. Hocaefendi 1977 yılından bu yana; başlattığı dersleri hastalanıncaya kadar devam ettirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here