Türk paraşütçüler Avrupa’da eğitim alacak

0
295

Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği Başkanı İsmail Uçar, 40 Türk yamaç paraşütü pilotun Avrupa Birliği projesi kapsamında Almanya ve Avusturya’da eğitim alacağını söyledi.

Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Abant’ın havacılık turizmine kazandırılmasına yönelik Avrupa Birliği Projesi hazırladıklarını ve bu projenin 482 proje arasında bütçe bakımından 2’inci olduklarını ifade etti.

Proje kapsamında 40 eğitmen pilotu 2016 yılında dernek adına Almanya ve Avusturya’daki havacılık şirketlerine eğitim göndereceklerini belirten Uçar, “Pilotlarımız bu iki ülkede bulunan havacılık şirketlerine 2016 yılının nisan ve mayıs ayı içerisinde 20 kişiden oluşan iki grup halinde gidecek. Burada 12 gün kalacaklar. Bunlar donanımlı olarak geri dönmüş olacaklar. Pilotların eğitiminden sonra dernek olarak Abant’ı yamaç paraşütü turizmine nasıl kazandırabiliriz onun çalışmasını yabancı ortaklarımızla birlikte yapacağız” diye konuştu.

​- Abant’a ulaşım sorunu

Uçar, 2015 yılı içerisinde Abant’ta birçok etkinlik düzenlediklerini, aynı etkinliklerin artarak 2016 yılında gerçekleştirileceğini kaydetti.

Çalışmaların etkinlik düzeyinde kaldığına dikkat çeken Uçar, şöyle devam etti:

“Abant’ta bir altyapı eksikliğimiz var. Uçuş yaptığımız tepeye ulaşmak istediğimiz yolla ilgili problemimiz var. Hafta sonu uçuşlarımızda hep sıkıntılar yaşadık. Arazi araçları haricinde başka bir araçla çıkamıyoruz. Bu bizim en büyük handikabımız. Abant’ın 7 tepesinden uçuş yapılabiliyor ama ulaşım problemi var. Dışarıdaki ortaklarımız, havacılık pilotlarımız olun Abant’ı bu yol nedeniyle çok tercih etmemeye başladı. Civardaki illere gidiyorlar. Bu konuda da girişimlerimiz sürüyor.”

Uçar, altyapının düzelmesiyle Abant’tan daha iyi verimler alınacağını, ilginin daha da artacağını, derneğin 45 üyesinin olduğunu, yeni üyelerle sayının 60’a yaklaşacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here