Türkiye’nin doğusundan batısına birçok il yoğun sis altında

0
250

Türkiye’nin doğusundan batısına birçok ilde yoğun sis hayatı olumsuz etkiliyor.

Edirne’de etkisini sürdüren yoğun sis nedeniyle, görüş mesafesi özellikle Tunca ve Meriç nehirlerinin geçtiği çukur alanlarda yer yer 50 metrenin altına düştü.

Trafik ekipleri, sisin yoğun olduğu bölgelerde olumsuz bir durumun yaşanmaması için önlem alırken sürücüler ana arter ve ara yollarda ilerlemekte zorlandı.

Tarihi pek çok yapı da sisin etkisiyle belli belirsiz görünürken, Selimiye Camisi ise bazı noktalardan görülemez hale geldi.

-Ağrı

Ağrı’da etkili olan soğuk hava ve yoğun sis yaşamı olumsuz etkiledi.

Gece başlayan ve uzun süre etkili olan sis nedeniyle Ağrı-İran karayolunda görüş mesafesi yer yer 15-20 metreye kadar düştü. Sis nedeniyle sürücüler, hızlarını düşürerek ilerlemek zorunda kaldı.

Soğuk hava nedeniyle ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu. Vatandaşlar, battaniye ve naylon sererek araçlarını soğuktan korumaya çalıştı.

-Kırklareli

Kırklareli’nde sabah saatlerinde etkili olan sis, sürücü ve yayaları olumsuz etkiledi. Polis, kavşaklarda önlem alarak sürücüleri sis farlarını yakmaları, hız yapmamaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı.

Görüş mesafesinin 15 metreye kadar düştüğü kentte, sisin perşembe gününe kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Çanakkale Boğazı’nda trafik durdu

Çanakkale Boğazı’nda sabah saatlerinden itibaren etkisini artıran sis nedeniyle Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Müdürlüğü (VTS) yetkilileri, gemileri telsizle uyararak boğazı çift yönlü transit gemi geçişlerine kapattı.

Çanakkale-Eceabat ve Lapseki-Gelibolu hattındaki feribot seferleri de geçici olarak durduruldu.

-Konya

Konya’nın Halkapınar ilçesinde sabah saatlerinde sis etkili oldu. Aydos Dağı eteklerindeki Kayasaray Mahallesi’nin üzerinde oluşan sis tabakası, güzel görüntüler oluşturdu.

-Doğu Anadolu’nda hava durumu

Sibirya yüksek basıncın etkisindeki Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 13 dereceyle Kars’ta ölçüldü. Hava sıcaklıkları, bölgedeki diğer illerde de sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Erzincan’da 11, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’da 7, Tunceli’de 6 derece olarak ölçüldü.

Bölgede bugün havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus bekleniyor.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here