Türkiye’nin en büyük doğal yaşam alanı bitmek üzere

0
255

Trabzon Büyükşehir Belediyesince Orman ve Su İşleri Bakanlığının katkısıyla inşa edilen doğal yaşam ve hayvan barınağı yıl sonunda tamamlanacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çağlayan Mahallesi’ne bağlı Kendirli mevkisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığınca belediyeye tahsis edilen 84 dönümlük araziye, proje bedeli yaklaşık 4,2 milyon lira olan Doğal Yaşam Alanı ve Sokak Hayvanları Bakım Merkezi kurma çalışmalarına 27 Mart 2014’te başladıklarını anlattı.

Projenin, Karadeniz Bölgesi hatta Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Allah’ın yarattığı her canlı bizim için kıymetlidir. Bu merkez, her canlının bizim için ne kadar önemli olduğunun belirtilmesi açısından önemli. Dinimize göre hayvanları korumak, korumaya çalışmak bir vazifedir. Biz de bu anlayışla yola çıktık ve projemizi hayata geçirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Merkezin, çalışmalar tamamlandığında Türkiye’deki en önemli doğal yaşam ve hayvan dostu barınaklarından biri olacağına dikkati çeken Gümrükçüoğlu, “Burası şehrimizin yanı sıra Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’e yani hemen hemen bütün bölgeye hizmet edebilecek kapasiteye sahip olacak.” ifadesini kullandı.

– “Merkezi, yıl sonunda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz”

Gümrükçüoğlu, inşaatın 9 bin 600 metrekare alanda devam ettiğini belirterek, “Proje, Orman ve Su İşleri Bakanlığının Trabzon’a ve bölgeye yaptığı en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. Ben inanıyorum ki proje adeta dünyada kimin en çok hayvan dostu olduğunu da gösterecektir.” diye konuştu.

İçerisinde 40 metrekarelik kedi evi de bulunacak merkezin, 450 köpek kapasiteli olacağına işaret eden Gümrükçüoğlu, şöyle dedi:

“Hayvanların barınacağı bölümlerin yanı sıra tedavilerinin gerçekleştirileceği özel alanlar olacak. Ayrıca ziyaretçiler için de dinlenme bölümleri yer alacak. İnşaatın büyük bölümü tamamlandı. Türkiye’nin en büyük doğal yaşam alanı ve sokak hayvanları bakım merkezini, hayvan dostu kent olan Trabzon’da yıl sonunda hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

İncesu Mahallesi’nde faaliyette bulunan Hayvan Bakım Merkezinden bir süre önce köpek sahiplenen Gümrükçüoğlu, projeye verdikleri katkı dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğluna teşekkür etti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here