Ana Sayfa Genel Türkiye’nin fındık ihracatından geliri artacak

Türkiye’nin fındık ihracatından geliri artacak

0
269

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, fındık ihracatının ilk iki ayında, geçen sezona göre miktarda 16 bin 875 ton, gelirde ise 116 milyon 455 bin 924 dolar artış söz konusu olduğunu bildirdi.

Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, 2015-2016 ihracat sezonunun ilk iki ayında 61 bin 698 ton fındık ihracat ettiğini, karşılığında da 604 milyon 280 bin 519 dolar gelir sağladığını belirtti.

Geçen sezonun aynı döneminde Türkiye’nin 44 bin 823 ton fındık ihracatına karşılık 487 milyon 824 bin 595 dolar döviz kazandığını dile getiren Sevinç, “Geçtiğimiz sezona göre bu dönem ihracat miktarımızda 16 bin 875 ton, gelirimizde ise 116 milyon 455 bin 924 dolar artış söz konusu” dedi.

Sevinç, geçen sezona göre miktar ve gelir artışının serbest piyasa uygulanmasının olumlu yansımalarından kaynaklandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“İhracat miktarı ve gelirdeki artış, her şeyden önce fındıktaki serbest piyasa rejiminin başarısını gösteriyor. Çünkü serbest piyasanın, yüksek rekolteli dönemlerde fiyatları düşüreceğini herkes düşünüyordu. Köylünün üzerindeki devlet vesayeti kalktı. Köylü ürününe kendisi sahip çıkmaya başladı ve ürünün fiyatını kendisi belirliyor. Fındık artık gücünü, dünya piyasalarındaki yerini ispat etmiş bir ürün. Türkiye’nin fındık ihracatından gelirinin daha da artacağını düşünüyorum. Ayrıca fındık üretimi ve verimin artırılması projeleri de asla fındık üreticisi ve fındığın aleyhine olmayacak. Tam tersine ihracat gelirimizi artıracaktır.”

Yüksek miktarlara rağmen Türkiye’nin bu sezonki fındık ihracatının istedikleri seviyede olmadığını kaydeden Sevinç, “Henüz ihracat bizim istediğimiz seviyede değil ancak henüz sezonun başındayız. Eğer böyle devam ederse ki edebileceği kanaatindeyiz, sonucun bütün paydaşlar için olumlu olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Sevinç, bu sezon fındık ihracat miktarının 275 bin ton civarında gerçekleşmesini beklediklerini ancak serbest piyasada oluşacak yüksek fiyatın bu seviyenin yakalanması noktasında sorun teşkil edebileceğini söyledi.

Son günlerde bazı yabancı alıcıların Türkiye pazarı dışında başka alternatiflere yönelecekleri yönünde açıklamalarda bulunduklarını ifade eden Sevinç, dünya pazarının elde tutulması için gerekli önlemlerin bir an önce alınmasının zaruri hale geldiğini dile getirdi.

Sevinç, Türkiye’nin yabancı alıcıya güvence vererek başka alternatiflere yönelmelerinin önüne geçmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Dışarıdaki müşterilerimiz, Türk fındığının alıcısıdır. Türk fındığının üretimi ve satılması dış alıcıya bağlıdır. Stratejik olarak çok büyük miktarda fındık kullanan bir alıcının, kendisine tedarik açısından çeşitli alternatifler aramasından daha doğal ne olabilir ki? Bu normal. Bunun karşılığında alıcılarımıza, ‘hayır efendim, biz varken senin başka yere gitmene gerek yok, senin garantin biziz’ dememiz gerek. Müşterilerimizin başka alternatiflere yönelmemesi için Türkiye’deki fındık üretimi ve veriminin artırılması gerekli.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here