Uçak ve vagonlardan çocuklar için kütüphane yapıldı

0
233

Çankırı Belediyesi, uçuş ömrünü tamamlamış bir Airbus A 300 tipi uçak ile hurdaya ayrılmış iki vagon ve bir lokomotifi, çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla kütüphaneye dönüştürdü.

Parçalar halinde 5 tır ile birkaç yıl önce İstanbul’dan Çankırı’ya getirilen ve kütüphaneye dönüştürülen yolcu uçağının iç kısmı, çocukların rahatça kullanabilecekleri şekilde dekore edildi. Çocukların, bu anlamda her türlü ihtiyacını karşılayacak olan kütüphane birkaç ay içinde açılacak.

Çankırı Belediyesi ayrıca TCDD tarafından hurdaya ayrılan bir lokomotif ve iki vagonu da kütüphaneye dönüştürmek için kiraladı. TCDD’nin Çankırı’daki bakım atölyesinde vagonlar kütüphaneye uygun şekilde yeniden dizayn edildi. Tren kütüphanenin açılışı da içinde bulunduğumuz Kütüphaneler Haftası’nda yapılacak.

Kütüphanelerde velilerin çocuklarını beklemeleri için kafeteryalar da olacak.

Proje kapsamında hazırlanan tren kütüphane İstasyon Kavşağı’na, uçak kütüphane de Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın yan tarafına yerleştirildi.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, yaptığı açıklamada, çocukların eğitimini çok önemsediklerini ifade etti.

Kitap okumayı çocuklar için cazip hale getirdiklerini belirten Dinç, “Çocuklarımızın iyi yetişmelerini, gelişmiş bireyler olmalarını, donanımlı olmalarını çok önemsiyoruz. Bu, okumakla olur. Onlar için kitap okumayı cazip hale getirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak adına kütüphane yapıyoruz” dedi.

“Hava alanı olmayan ilde uçak var”

Kütüphanelerin son durumu hakkında bilgi veren Dinç, şunları söyledi:

“Temalı 3 kütüphane düşündük. Bunlar uçak, tren ve gemi temalı kütüphanemiz. Gemi kütüphanemizin yapımı için de hazırlıklar devam ediyor. Uçak kütüphanemizi bitirdik, çevre düzenlemesini yapıyoruz. Birkaç ay içerisinde açacağız. Tren kütüphanemizi tamamen bitirdik. Çevre düzenlemesini yaptık. İnşallah birkaç gün içerisinde tren kütüphanemizi yavrularımızın hizmetine açıyoruz”

Çocukların tren, uçak ve gemi kütüphaneden etkileneceğini düşündüğünü belirten Dinç, “Çocuklarımız burada çok değişik ortamlarda kitapla tanışıp, kitap okumak suretiyle donanımlarını artıracaklar” diye konuştu.

 

Trthaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here