Ana Sayfa Genel Üreticiler bahçelerini zirai dona karşı korusun

Üreticiler bahçelerini zirai dona karşı korusun

0
215

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık üreticilerinin zirai dona karşı tedbirli olmasını istedi.

Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mart ayının fındık üreticileri için endişe ve korku ile geçtiğini söyledi. Yörede bugün öğlen saatlerinden itibaren 400 rakımın üzerindeki yerlerde yoğun kar yağışının etkili olduğunu, bunun da beraberinde zirai don tehlikesini getirdiğini ifade eden Yaman,”Tam fındık ürünümüz zirai don tehlikesinden kurtuldu, rahat nefes alacağız derken, bugün yeniden tehlike baş gösterdi. Şu anda 400 rakım ve üzerindeki bölgelerde ciddi kar yağışı mevcut. Meteorolojiden bu gece ve özellikle de yarın gece 250 rakımın üzerindeki kesimlerde sıcaklığın sıfırın altına düşeceği yönünde bilgiler aldık. Özellikle yarın gece kuvvetli zirai don bekleniyor” diye konuştu.

Fındık üreticilerinin lastik, odun ve saman yakarak bahçelerini korumaları uyarısında bulunan Yaman, şöyle devam etti:

“Mart ayı bizim için iyi geçmiyor. Korkulu günler yaşamaya devam ediyoruz. Üreticilerimizden bugünlerde bahçelerinde nöbet tutmalarını istiyoruz. Bahçelerini sık sık kontrol etmeliler. Lastik, odun ve saman gibi materyaller yakılarak dumanlama oluşturulmalı. Bu yöntem zirai dona karşı kesin bir çözüm olmasa da zararın etkisini hafifletecektir. Geçen hafta içerisinde zirai don özellikle orta ve yüksek rakımdaki fındık bahçelerini tehdit etti. Üreticilerimizden bahçelerinin zarar gördüğü şeklinde ciddi şikayetler aldık ancak henüz resmi bir hasar tespit çalışması yapılmadığı için fındığın zirai dondan etkilendiğini söylemek doğru olmaz. Olumsuz hava şartları nedeniyle biz de arazide tespit çalışması gerçekleştiremedik. Hasar olduğunu gözlemleyen ve tarım sigortası yaptıran üreticilerimizden vakit kaybetmeden konuyu TARSİM’e bildirmelerini istiyoruz.”

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here